04.06.2017

Scorsese Silence’ı Yıl Sonuna Yetiştirebilecek mi?

Efsane yönetmen Martin Scorsese‘nin stüdyolarla bütçe konusunda sorun yaşayabileceğini düşünmüyorsunuzdur muhtemelen. Ama evet, 73 yaşındaki yönetmen hâlâ yapımcılara filme yatırdıkları paranın boşa gitmeyeceğini kanıtlamak ve elindeki bütçeyi idareli kullanmak zorunda. Söz konusu Scorsese’nin uzun süredir üstünde çalıştığı projesi Silence olunca bile bazı yapımcılar, anlaşılır bir şekilde, ellerini ceplerine atma konusunda çekimser kalıyor.

Shüsaku Endō’nun romanından uyarlanan ve başrollerde Andrew Garfield, Liam Neeson ve Adam Driver’ın yer aldığı filmin 2017 Oscarlar’ına en iyi film, yönetmen ve erkek oyuncu kategorileri başta olmak üzere damga vurması bekleniyor.

Silence, on yedinci yüz yılda iki rahibin akıl hocalarını bulma ve hristiyanlığı yaymak için Japonya’ya yaptıkları yolcukta karşılaştıkları şiddet ve zulmü anlatıyor. Peki zaten süper kahramanların, özel efektlerin vb. olmadığı filmi, bütçe kısıntılarına rağmen, Martin Scorsese nasıl tamamladı? Elbette -diğer herkes gibi- kemer sıkarak.

Yapımcılardan Irwin Winkler yaptığı açıklamalarda, 1670 yılının Japonyası’nda geçen filmin çok çok maliyetli olduğunu, Tayvan civarlarında oldukça ucuz ve güzel çekim lokasyonları bulabildikleri ve nihayet filmi çekebildikleri (ve bir de paralarının karşılığını alabilecekleri için tabii ki) için oldukça şanslı olduklarını, yönetmenden oyunculara kadar tüm ekibin filmi çekebilmek için kemer sıktığını söylüyor.

Scorsese’nin kadim kurgusucu Thelma Schoonmaker’in şu sıralar filmin kurgusuyla meşgul olduğunu ve yıl sonunda filmin izleyecilerle buluşacağını da ekleyelim.

 Haber: Busem Soydeğer
Kaynak: indiewire