26.08.2021

Şeker Adam’ın Laneti (Candyman)

Oscar ödüllü Jordan Peele, kan dondurucu şehir efsanesi Şeker Adam’ı (Candyman) yepyeni bir bakışla sunuyor. Kült klasiğin bu modern halini film yapımcısı Nia DaCosta yönetiyor.

Mahalle sakinlerinin hatırlayabildiği kadarıyla Chicago’nun Cabrini-Green semtindeki konut projeleri, ismini aynanın karşısında beş kez tekrar ederek kolayca çağrılabilen, tek eli kanca olan doğa üstü bir katil hakkında ağızdan ağza dolaşan bir hayalet hikayesiyle dehşete düşürülmüştü. Günümüzde, Cabrini kulelerin sonuncusunun yıkılmasından on yıl sonra, ressam Anthony McCoy (Emmy ödüllü Yahya Abdul-Mateen II; HBO’daki Watchmen, Biz) ve kız arkadaşı, galeri müdürü Brianna Cartwright (Teyonah Parris; WandaVision, Sokağın Dili Olsa, Fotoğraf), artık tanınmayacak bir şekilde nezih hale gelen ve mobil Y kuşağının yaşadığı, yerleşimi dikey olan Cabrini’de lüks bir çatı katına taşınırlar.

Anthony, ressamlık kariyeri sona ermeye yakınlaşırken eski bir Cabrini-Green sakiniyle (Colman Domingo; Zola, Ma Rainey Blues’un Annesi, Suçluluk Topluluğu) tesadüfen karşılaşmasıyla birlikte Şeker Adam’ın arkasında yatan gerçek hikayenin trajik, korkunç doğasını öğrenir. Chicago sanat dünyasındaki mevkiini korumak isteyen ve beyaz bir sanat galericisi tarafından teşvik edilen Anthony, bu detayları stüdyosunda resimlerine faydalı olmaları amacıyla araştırmaya başlar. Farkında olmadan kendi akıl sağlığını bozan karmaşık bir geçmişe kapı açar ve kendisini kaderiyle çatışma içine atan dehşet verici, viral bir şiddet dalgasını serbest bırakır.

Şeker Adam’ın Laneti filminde ayrıca rol alan oyuncular; Nathan Stewart Jarrett (HBO’da Generation, Kral Olacak Çocuk) Brianna’nın erkek kardeşi, Troy Cartwright rolünde; Brian King (Dul Kadınlar) galeri sahibi Clive Privler rolünde; Carl Clemons Hopkins (HBO’da Hacks) kavramsal sanatçı Jameson rolünde; Rebecca Spence (Amazon’da Utopia) asnat eleştirmeni Finley Stephens rolünde; Kyle Kaminsky (DriverX) Troy’un erkek kardeşi Grady Greenberg rolünde ve 1992 yılının Şeker Adam’ın Laneti filminden, Vanessa Estelle Williams, Anne-Marie McCoy ve Tony Todd da Daniel Robitaille rolünde.