06.11.2020

“Servis” CANAL+’ın “Kısaların En İyisi” seçkisinde

Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği “Servis”, dünyanın en önemli medya gruplarından CANAL+’ın “Kısaların En İyisi” programına seçildi

Bugüne dek Clermont-Ferrand, Odense, Black Nights ve Leeds’in de aralarında olduğu Oscar sertifikalı uluslararası kısa film festivallerinde yarışan ve 80’den fazla festivalde gösterilerek 12 ödülün sahibi olan “Servis”, abone sayısı 20 milyonu aşan kanalda bugünden başlayarak bir yıl boyunca izlenebiliyor olacak. Ramazan Kılıç’ın yapımcılığını da üstlendiği ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile çekilen film, Anadolu’da bir köy okuluna yeni atanmış bir kadın öğretmenin yalnızca bürokrasinin ve toplumun değil, kendinin engellerini de aşmasını anlatıyor.

Penaber” (2017), “Miğfer” (2018) ve “Depo İşçileri” (2018) adlı ödüllü kısalarıyla tanıdığımız yönetmen ve yapımcı Ramazan Kılıç’ın son filmi “Servis”, 40 ülkeye yayın yapan ve dünyanın en önemli medya gruplarından biri olan CANAL+’ın “Kısaların En İyisi” programına seçildi. Aralarında Clermont-Ferrand, Odense, Black Nights ve Leeds’in de olduğu Oscar sertifikalı uluslararası kısa film festivallerinde yarışan “Servis”, günlük izleyici sayısı 1.7 milyona yaklaşan ve abone sayısı 20 milyonu aşan kanalda 4 Kasım’dan başlayarak bir yıl boyunca izlenebiliyor olacak.

Ramazan Kılıç’ın yazıp yönettiği ve başrollerini Ezgi Ay, Muttalip Müjdeci, Hüseyin Yıkılmaz ve Doğan Dağ’ın paylaştığı film; Anadolu’da bir köy okuluna yeni atanmış Nebahat Öğretmen’in uzun yollar yürümek zorunda kalan öğrencileri için devletten servis talep etmesi sonrası yaşananları konu alıyor.

Yapımcılığını da Ramazan Kılıç’ın üstlendiği “Servis”, bugüne dek 80’den fazla festivalde gösterildi ve Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması En İyi Kurmaca Film, Fransa’da Arte Mare – Akdeniz Filmleri Festivali’nde En İyi Film, İtalya’da Ennesimo Film Festivali’nde Artemisia Ödülü, Kanada’da Vancouver Türk Filmleri Festivali’nde İzleyici Ödülü başta olmak üzere 12 ödülün de sahibi oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile tamamlanan “Servis”in uluslararası dağıtımını da Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi birçok yaratıcı sinemacıyı destekleyen MPM Premium yapıyor. Betül Durdu’nun uygulayıcı yapımcılığında çekimleri Bolu’nun Kıbrıscık ilçesinde gerçekleşen filmin görüntü yönetmenliğini Dilşat Canan, kurgusunu da Abdullah Enes Ünal üstlendi.