07.08.2020

Sevilen Yönetmen Noah Baumbach’tan Netflix Savunması

“Büyük Filmleri Netflix’ten İzlemenin Sakıncası Yok Fakat Küçük Filmler Sinemada İzlenmeli”

Kısa bir süre önce Bong Joon Ho’nun Cannes’da gösterilen filmi “Okja”, önce gösterimdeki projeksiyon hatasından dolayı sonra da ekranda beliren Netflix logosundan dolayı seyircilerden oldukça büyük tepki çekmişti.

Noah Baumbach da Netflix ile ortak yapım filmi “The Meyerowitz Stories” yüzünden yakın zamanda aynı sert eleştirilere maruz kaldı. Sinefillerin kızgınlığının esas nedeni filmin kalitesinden ziyade Netflix’in tarzının Fransız sinemasının temel kurallarına uygun olmamasıydı.

Baumbach ise bu tepkilere yanıt vermekte gecikmedi. Yönetmen, diğer tüm filmlerinde olduğu gibi “The Meyerowitz Stories”i de bağımsız olarak çekmiş olduğunu, Netflix ortaklığının ise post prodüksiyon aşamasında yapımcısının geçerli sebeplerle kabul etmiş olduğunu açıkladı. Üstelik Baumbach Netflix yapımı filmlerin her zaman sinemaya gitme fırsatı olmayan izleyiciler de dahil daha geniş kitlelere ulaştırılması hususunda önemli olduğunu vurgulayarak buna karşı olmadığını söyledi.

Sinemaya gitme eyleminin ve daha büyük ekranlarda daha kaliteli seslerle film izleme deneyiminin son bulması gibi bir durumun söz konusu olmadığı ortada. Özellikle sinefillerin bu atmosferden vazgeçmesi düşünülemez. Başarılı yönetmen sinemaya gitmenin öneminden bu şekilde bahsederken yenilenen dünyada yeni seyir alışkanlıklarının da kaçınılmaz olduğunu söyledi ve daha küçük yapımları sinemada izlemenin her zaman deneyim açısında daha etkili olduğunu belirtti.