30.05.2017

She’s Funny That Way: Karışık İlişkiler

Yönetmenliğini en çok The Last Picture Show ve Paper Moon gibi sevilen klasiklerle tanınan fakat hakkı çok da fazla teslim edilmemiş Peter Bogdanovich’in yaptığı, Wes Anderson ve Noah Baumbach gibi isimlerin yapımcı olarak karşımıza çıktığı, oyuncu kadrosunda Imogen Poots, Owen Wilson, Rhys Ifans, Jennifer Aniston, Cybill Shepherd gibi isimlerin yer aldığı ve hatta Quentin Tarantino ve Michael Shannon gibi isimlerin de ‘cameo’ olarak göründüğü She’s Funny That Way, ortalama bir Woody Allen komedisi tadında bir romantik komedi.

Özellikle Peter Bogdanovich’in etkisiyle eski Hollywood komedilerini andıran screwball komedisi havasındaki She’s Funny That Way, Türkiye’de İlişki Durumu: Kaçamak adıyla vizyonda. Çapkın Broadway yönetmeni Arnold Albertson birlikte olduğu hayat kadını Isabella “Izzy” Patterson’a yaptığı işi bırakması için para yardımında bulunur. Zaten bir oyuncu olmak isteyen Isabella da bu fırsatı değerlendirir ve Broadway’e başvurur. Tesadüflerle şekillenen filmde karşısına yönetmen olarak Owen Wilson’ın canlandırdığı aynı adam çıkar. Broadway oyununda yer alan diğer oyuncular, yönetmenin karısı Delta ile Arnold ile Izzy’yi otelde birlikte gören aktör Seth Gilbert’tan başkası değildir. İşin içine Jennifer Aniston’ın canlandırdığı nevrotik terapist de girince olaylar iyice karışır. Çapkın yönetmenin “yardım etmeye çalıştığı” tek hayat kadınının Izzy olmadığı da ortaya çıkar.

Bol tesadüfle ve yanlış anlamalarla ilerleyen film, derinliği eksik bir Woody Allen komedisi havası veriyor. Zira Imogen Poots’un karakteriyle Mighty Aphrodite’ı anacaktır birçok izleyici. Günümüz New York’unda geçen bir masal havası da taşıyan film adeta Bogdanovich eski Hollywood’u ansın diye çekilmiş gibi. Eski Hollywood’da eğlenceli görülebilecek kimi detaylar bu filmde abartılı ve yapmacık gelebilir yine de. Screwball komedi olsun, slapstick komedi filmleri olsun belki de yalnızca çekildikleri dönemde etkili olabilen türler. Bu türleri 2010’lara etkili bir şekilde uyarlamak imkansız olmasa da, bariz bir nostalji işlevini yerine getirmeye yarıyorlar daha çok. Peter Bogdanovich’in yıllar sonra geri dönüşü, defalarca benzerlerini izlediğimiz işi bırakıp yeni bir hayata başlamaya çalışan hayat kadınının hikâyesiyle olmamalıydı diye düşünmeden edemiyor insan.

Imogen Poots’un dikkat dağıtan tartışmalı aksanı ve Jennifer Aniston’ın etkili olamayan yan karakteri dışında kadrodaki herkes kendisinden bekleneni yerine getiriyor. Owen Wilson hep aynı karakteri oynadığı hissinden izleyiciyi kurtaramazken, Rhys Ifans oyunbaz tavrını yine gösteriyor. Cameolar da tebessüm ettiren şekilde karşımıza çıkıyorlar.

İlişki Durumu: Kaçamak/She’s Funny That Way, zaman zaman eğlenebileceğiniz, özellikle son yarım saatinde birbirine giren ilişkiler yumağının yarattığı etkiyle kimi zaman da gülebileceğiniz hafif bir romantik komedi. 30’lar komedilerini özleyenlere özellikle hitap edecektir.