15.09.2017

Sieranevada

Sieranevada – 2016

Yönetmen:  Cristi Puiu

Oyuncular: Mimi Branescu, Judith State, Bogdan Dumitrache…

Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan Sieranevada, Romanya’dan tanıyıp, sevdiğimiz Cristi Puiu imzalı. 173 dakika gibi uzun bir süreyi neredeyse tek mekânda çeken Puiu, tam bir yönetmenlik başarısı sergiliyor. Babalarının ölüm yıl dönümünde bir araya gelen kardeşler, anne, teyze, nine  ve yeğenler hem kendi problemli özel hayatlarıyla hem de birbirleriyle olan sorunlarıyla karşımıza çıkıyorlar.

Küçücük bir evin her bir odasına, köşesine yerleştirdiği karakterler ve bu karakterlere bağlı olan hikâyeleriyle farklı farklı çatışmaları bir araya getiren film, tahmin edilenden daha fazlasını veriyor seyirciye. Her karakterle birlikte farklı bir mevzuya ya da bir drama şahit olduğumuz Sieranevada, politik tartışmalardan da, kişisel problemlerden de eşit miktarda faydalanıyor.

Kamera kullanmanın normal anlamda bile zor olduğu bir mekânda adeta döktüren Puiu, su gibi akan diyalogları,  birbirinden güçlü çatışmaları başarıyla bir araya getirmesiyle ve daha birçok marifetiyle zor olanı başarıyor hiç kuşkusuz.