06.08.2020

Sinema Tarihinin En Başarılı 20 Korku-Gerilim Filmi

 1. The Cabinet of Dr. Caligari (1920)

Yönetmen: Robert Wiene

Korku filmi tarihi düşünüldüğü zaman ilk akla gelen filmlerden biri “Dr.Caligari’nin Muayenehanesi”dir. Korku filmi türünün temellerini atan ve Alman dışavurumcu sinemanın öncüsü olan bu başyapıtın yansımalarını günümüz filmlerinde bile görebiliriz. Toplumsal mesajlar veren bu eserde, uyurgezer olan bir hastasını insanları öldürmek için kullanan psikiyatr Doktor Caligari’nin (Werner Krauss) gizemli hikayesi anlatılır. Sürprizli sonu ile gösterildiği dönem çok ses getirmiş olan bu filmi izleyen korku severler günümüzde de birçok korku filminde aynı metotların uygulandığını görebilirler.

2. Nosferatu (1922)

Yönetmen: F.W. Marnau

Korku filmlerinin öncülerinden olan ve özellikle vampir filmlerinin ilk örneği olma özelliği taşıyan Nosferatu (Vampir) müthiş bir sessiz film şöleni. Vampir Kont Orlok’un (Max Shreck) yeni bir mülk satın almak istemesi ve mülkü ona satacak olan emlakçı Hutter’ın (Gustav von Wangenheim) karısı Ellen’ın (Greta Schröder) peşine düşmesi üzerine korku dolu günler başlar.

3. Diabolique (1955)

Yönetmen: Henri-Georges Clouzot

“Şeytanca” filmi şaşırtıcı senaryosu ve gerilim başarısı ile günümüzde halen değerini koruyor.

Christina (Vera Clouzot) ve kocası Michel (Paul Meurisse) sahip oldukları bir yatılı okulda öğretmenlik yapmaktadırlar. Michel karısına durmadan fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamakta ve diğer herkese de çok kötü davranmaktadır. Aynı zamanda okulda öğretmenlik yapan Simone (Nichole Horner) ile de karısını aldatmaktadır. Simone ve Christina Michel’in tacizlerine daha fazla boyun eğmemeye ve onu öldürmeye karar verirler. Fakat hiçbir şey planlandığı gibi gitmeyecektir. Baştan sona nefes kesen ve merak uyandıran “Diabolique” son sahnesine kadar şaşırtmaya devam eden çok başarılı bir gerilim filmidir.

4. Psycho (1961)

Yönetmen: Alfred Hitchcock  

Korku ve gerilim filmleri arasında Alfred Hitchcock sineması kuşkusuz tarihte ilk sıralarda yerini almıştır. Hitchcock’un en başarılı filmlerinden biri olan “Sapık” gizemli bir psikolojik gerilim filmidir. Patronundan çaldığı paralarla birlikte kaçan sektreter Lila Crane (Vera Miles) bir motele yerleşir. Yerleştiği motelin sahibi annesiyle yaşadığını söyleyen genç adam Norman Bates’tir(Anthony Perkins). Fakat hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve Lila’yı korku dolu anlar beklemektedir. Çekimi defalarca tekrarlanmış olan duş sahnesi filmin en çok konuşulan sahnelerindendir.

12345