06.08.2020

Sinema Tarihinin En Başarılı 20 Korku-Gerilim Filmi

5. Rosemary’s Baby (1968)

Yönetmen: Roman Polanski

Yeni bir apartmana taşınan Rosemary (Mia Farrow) ve Guy (John Cassavetes) orada yeni komşularıyla tanışırlar. Bir süre sonra Rosemary apartmanda tam olarak çözemediği garip olayların yaşandığından şüphelenmeye başlar. Garip sesler duyuyor ve kabuslar görüyordur. Başta arkadaş canlısı olan bu komşuları artık şüphe uyandırmaya başlamışlardır. Bu sırada hamile kalan Rosemary’nin korkuları ve endişeleri artar çünkü şimdi de bebeğinin peşinde olduklarını düşünmektedir.

6. The Exorcist (1973)

Yönetmen: William Friedkin 

Meşhur bir oyuncu olan Chris Macneil (Ellen Burstyn) film çekimleri için kısa bir süreliğine kızı ile Washington’a yerleşmiştir. Bir süre sonra kızı Regan’ın (Linda Blair) rahatsız edici davranışlar sergilediğini fark eder. Regan fiziksel olarak da değişimler göstermektedir. Doktor kontrollerinde hiçbir sorunu gözükmeyen Regan gün geçtikçe daha kötü bir hale gelmektedir. Chris ne olduğunu anlamaya çalışırken inanmakta zorluk da çekse aklına bir sebep gelir; Kızını Şeytan mı ele geçirmiştir? Eğer öyle ise kızını bu durumdan nasıl kurtaracaktır?

7. Texas Chain Saw Massacre (1974)

Yönetmen: Tobe Hooper 

“Teksas Katliamı”, bir grup arkadaşın Teksas’a yolculuğu ile başlar. Aralarından kardeş olan Sally (Marilyn Burns) ve Jerry’nin (Allen Danzinger) Teksas’ta mezarı ve evi bulunan dedelerini ziyaret etmek istemeleri üzerine bu yolculuğa çıkmışlardır. Fakat uçsuz bucaksız bir bölgede bulunan bu evin çok yakınında psikopat bir ailenin yaşadığından habersizlerdir. Rahatsız edici görselleri ve vahşet dolu sahneleriyle döneminin en korkunç filmlerinden olan Teksas Katliamı, Sally’nin (Marilyn Burns’un) çığlıkları ve testere sesleriyle unutulmaz korku filmleri arasında yerini alır.

8. Jaws (1975)

Yönetmen: Steven Spielberg

Steven Spielberg’in kültleşmiş filmlerinden “Köpekbalığı” korku filmi tarihinin unutulmazlarındandır. Filmin açılış sahnesi izleyiciyi en baştan yakalayarak gerginliğin doruklarına çıkarır ve tüm film boyunca gerilim hissinin taze kalması sağlanır. Filmin müziği sahnelerin öyle bir parçası haline gelmiştir ki köpekbalığı yüzgecini gördüğünüz anda müzik çalsa da çalmasa da melodi kulaklarınızda çınlamaya başlar. Film, “En İyi Müzik”, “En İyi Kurgu” “En iyi Ses” Oscar ödüllerini kazanmıştır.

12345