06.08.2020

Sinema Tarihinin En Başarılı 20 Korku-Gerilim Filmi

13. Stephen King’s It (1990)

Yönetmen: Tommy Lee Wallace

Korku ve gerilim türünün ustalarından Stephen King’in “O” adlı kitabının ilk film uyarlamasıdır. Zamanında iki bölümlük bir televizyon filmi olarak yayınlanmış sonrasında birleştirilerek üç saatlik bir film şölenine dönüştürülmüştür. Pennywise (Tim Curry) çocukların peşine düşüp onları öldüren ve dehşet saçan bir palyaçodur. Filmin baş kahramanlarından Bill’in (Richard Thomas) kardeşi George’un ortadan kaybolması ile olaylar başlar. Hikâye korkuların üstüne gitmenin ve onlardan kaçmayıp mücadele etmenin önemi ile ilgili mesajlar vermektedir.

14. Silence of The Lambs (1991)

Yönetmen: Jonathan Demme

“Kuzuların Sessizliği” film tarihine damga vuran çok başarılı bir psikolojik gerilim filmidir. FBI ajanı olan Clarice Starling (Jodie Foster) bir seri katil vakasını danışmak için diğer bir seri katil olan ve hapiste bulunan Hannibal Lectar’ı (Anthony Hopkins) ziyarete gider. Hannibal aynı zamanda bir psikiyatrdır. Clarice’e hem yardım edecek hem de onunla akıl oyunları oynayacaktır. Film; “En İyi Film”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Uyarlama Senaryo” Oscar ödüllerine layık görülmüştür.

15. The American Psycho (2000)

Yönetmen: Marry Harron 

“Amerikan Sapığı” başrolünde Christian Bale’in oynadığı, Bret Easton Ellis’in kitabından uyarlama bir psikolojik gerilim filmidir. Film hem yer yer satirik anlatımıyla eğlendirir hem de tüyler ürpertici sahneleriyle izleyiciyi rahatsız etmeyi başarır. Filmde, psikolojik sorunları olan Patrick Bateman’ın herkesten gizlemeye çalıştığı vahşet dolu yaşamı anlatılırken toplumsal mesajlar da verilmektedir.

 16. The Village (2004)

Yönetmen: M. Night Shamalayan 

Korku filmi ustalarından Shamalayan’nın gerilim yüklü filmlerinden biri olan “Köy” tüm film boyunca izleyiciyi endişe içerisinde bırakmayı başarıyor. İzole bir köyde yaşayan topluluk bilinmez bir canavarın varlığından korkarak yaşamakta ve kendilerinden başka hiçbir toplulukla iletişim kurmamaktadırlar. Film toplumların ve toplumların yönetiliş biçimlerinin eleştirisini yapıyor. İnsanların korkutularak nasıl kontrol edilebildiğini ve yönetilebildiğini bizlere hatırlatıyor. Beklenmedik olay örgüsü ve metaforik anlatımı ile de bittikten sonra seyirciyi düşündürmeye devam ediyor. Filmin “En İyi Orijinal Müzik” dalında bir Oscar adaylığı bulunuyor.

12345