29.12.2018

Sinemanın 2018 Raporu

Yıl sonları tüm yılın sinema olaylarını, iyi veya kötü filmleri, oyuncu performanslarını değerlendirdiğimiz; tartıştığımız günlerdir. Biz de Pera Sinema olarak iyisi, kötüsü, hayal kırıklıkları ve daha nicesi ile 2018 sinema yılını değerlendirmek, sizlere yıl boyunca izlediğimiz filmlerin bizim için çeşitli açılardan öne çıkanlarını sunmak istedik.

Listeleme yaparken vizyon şartımız olmadı, bu yüzden yıl boyunca vizyonda, çeşitli festivallerde, özel gösterimlerde veya Netflix gibi online yayın yapan platformlarda yayınlanan filmleri ve bir başlık dahi olsa dizileri değerlendirmeye aldık.

Klasikleşen iyi-kötü-hayal kırıklıkları vb dallar dışında bizi eğlendiren farklı başlıklar açmayı da ihmal etmedik ve ortaya aşağıda sizinle paylaştığımız sonuçlar çıktı. Katılan yazar arkadaşlarımız seçimlerine dair bazı görüşlerini de okuyucularımızla paylaştılar.

Öncelikle listemize katkı koyan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve sizleri “Sinemanın 2018 Raporu” dosyamızla baş başa bırakıyoruz.

Berna KULELİ

EN İYİ 5 FİLM 

Touch Me Not – Dokunma Bana
Sibel
Roma
Western
Transit

EN KÖTÜ 5 FİLM

Mamma Mia Yeniden Başlıyoruz
Bizi Hatırla
Eva
Radiogram
Napoli’nin Sırrı

HAYAL KIRIKLIĞI YARATANLAR:  Ahlat Ağacı, Napoli’nin Sırrı

Sinema sadece etkileyici görüntüler demek olsaydı fotoğrafta kalırdı. Nuri Bilge Ceylan resimle arasındaki ilişkiyi zorlayan fotoğraflarıyla daha çok aklımda doğrusu . Filmleri dersek Mayıs Sıkıntısı ve Bir Zamanlar Anadolu’da derim .

Ferzan Özpetek’ten daha iyisini beklerken belki de sıklıkla film yapmamak gerekiyor dedirtti bana.

YILIN KADIN OYUNCU PERFORMANSI: Damla Sönmez (Sibel)

YILIN ERKEK OYUNCU PERFORMANSI: Timuçin Esen (Müslüm)

YILIN ÇİFTİ: Javier Bardem –Penelope Cruz. Hem oyunculuk hem de görsel olarak birbirlerine yakıştıklarını düşünüyorum. Oyunculuklarında sanki birinin birazdan ne yapacağını diğeri çok iyi hissediyor gibiler.

2018’İN SÜRPRİZİ: Damla Sönmez – Sibel filmindeki performansı ile

BU BİR ŞAKA OLMALI DEDİRTENLER: İsim vermeden sadece bazı yerli yapımlar için bu bir şaka olmalı dediğim oluyor. Gene de belirtmek gerekirse: Canavar Gibi

YILIN EN ABARTILAN FİLMİ: Ahlat Ağacı

2018’in GÖZDEN KAÇANLARI: Kefernahum / Loveless –Sevgisiz

YILIN DİZİSİ: Şahsiyet

2019’UN MERAKLA BEKLENEN FİLMİ: Once Upon A Time In Hollywood – Quentin Tarantino

Hollywood’da geçen gerçek bir olaya kurgusal Tarantino yaklaşımını merakla bekliyorum.