05.08.2018

Sinemanın En İlham Verici 20 Filmi

Kim bize ilham veren, insanın karşısına çıkan her türlü zorluk, ayrımcılık, yıkım, karambol ve şanssızlığa rağmen azim ve ısrarla başarıya ve mutlu sona ulaşan filmleri sevmez ki?

Korku sizi tutsak eder, umut ise özgür bırakır.” der Esaretin Bedeli ve izlerken bizi üzse ve canımızı sıksa bile bu tür filmlerin dokunduğu gibi kimse dokunamaz sinema izleyicisine.

WhatCulture sitesi gelmiş geçmiş en ilham verici yirmi filmi seçmiş ve listelemiş. Siz de listeye bir bakıp teker teker bu güzel filmleri hatırlamak ister misiniz?

Çeviri: Birben Karan

20. Stand and Deliver

Öğretmen” konulu ilham filmlerimizin ilki ve muhtemelen en az bilineni… Başrolünde Edward James Olmos’un olduğu film konusunu gerçek bir hikayeden alıyor. Los Angeles şehrinde düşük seviyeli bir lisede görevli ve –tabii ki- gelecekten hiçbir umudu olmayan bir grup öğrencinin dolu olduğu bir sınıfı sınavlara hazırlayan James Escalante isminde bir matematik öğretmenini canlandırıyor Edward James. “Dangerous Minds” filmi ve Michelle Pfieffer’ın çizdiği deri ceketli öğretmen tiplemesinden daha canlı ve gerçekçi bir öğretmen karşımızda ve tek arzusu öğrencilerinin akademik kariyerlerini düzeltmek ve onları hayata hazırlamak. Meslektaşları kendisi ile dalga geçse de o öğrencilerinin bu potansiyeline olan inancını asla kaybetmiyor ve tüm öğrencileri sonunda eyalet sınavını başarı ile geçiyor.

Tabii ki bu “iyi sonucu” şüphe ile karşılayan eyalet yönetimi öğrencilerin sınavı tekrar almasını istiyor ve bu ikinci sınavda da öğrencileri öğretmenlerini utandırmıyor ve hepsi aynı başarıyı inatla kazanıyor!

Bu film her türlü ayrımcılık, imkansızlığa karşı azimle başarının mümkün olduğunu ispat eden hikayelerden. Olmos’un canlandırdığı bu öğretmen gibi; toplumun gözünde başarısızlığa mahkum görülen çocuklara inanıp onları inatla başarıya taşıyan insanlar da var. Çok azlar belki ama iyi ki de varlar.