26.05.2018

Sinematek Heyecanı

Sinematek Kadıköy’de Yeniden Yaşayacak

1965 yılında Onat Kutlar ve dönemin entelektüellerinden oluşan bir grup tarafından kurulan Sinematek Derneği 12 Eylül 1980’in politik ortamında kapanmıştı. Kadıköy’de bugünlerde yapımı süren binada bu ruh yeniden yaşama geçirilecek.  Kadıköy Sinematek/Sinema Evi projesi 25 Mayıs Cuma gecesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bir etkinlikle tanıtıldı.

Sinematek/Sinema Evi  Fikri Nasıl Doğdu ?

Etkinlik Kadıköy Belediyesi tarafından hazırlanan kokteylin ardından Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun konuşması ile başladı. Aykurt Nuhoğlu yapılan birçok binanın yanı sıra yeni bir tiyatro ya da yeni bir sinema binasının yapılmamasına dikkat çekerek Kadıköy’de Yoğurtçu Parkı yakınında yapımı süren Sinematek/Sinema Evi binasının önemine vurgu yaptı. Projenin 1965’te kurulan Sinematek’in üyesi  Jak Şalom’la bir sohbetleri sırasında doğduğunu belirterek konuşmasını küçük şeylerin büyük şeyleri yaratacağı umudu ile bitirerek sözü Jak Şalom’a devretti. Kadıköy Sinematek/Sinema Evi projesinin danışmanı Jak Şalom, kendisini ödüllendirilmiş biri gibi gördüğünü belirterek başlayan konuşmasında öncelikle bu projeyi fikrin doğduğu ilk andan itibaren çok kısa sürede hayata geçiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’na teşekkür etti. Ve iyi ki belediye olarak bu projeye sarıldılar dedi. Jak Şalom teşekkürlerini, bu projede birlikte çalıştıkları arkadaşları ile birlikte geceye katılan konuklara da iletti.

 

Sinematek/Sinema Evi Sinema Kültürüne Sahip Çıkacak Bir Arşiv Oluşturacak

Sinematek’in dünya sinema kültürüne sahip çıkacak özelliğine de dikkat çeken Şalom, Sinematek projesinin kısa film ve belgeseli de kapsayacağını belirterek, yaygın gösterim olanağı bulamayan sinemanın bu iki dalı için de Sinematek/Sinema Evi’nin bir merkez olacağını belirtti. Kurulması düşünülen iki yüz kişilik salonda gösterimler yapılırken ayrıca sinemaseverler için sohbet, toplantı, atölye çalışmaları ve bir sergi salonunun da olması planlanıyor. Binada yapılacak özel film izleme köşelerinde izleyiciler yalnız da film izleyebilecekler. Sinematek/Sinema Evi’nde haftada 12 film gösterilmesi planlanıyor. Jak Şalom konuşmasını geceye katılanlara yaptığı bir davetle bitirdi. Sinematek’in en önemli işlevlerinden biri de arşiv oluşturması.  Arşivinizde sinema ile ilgili değeri olan her şeyin güven içinde korunarak gelecek nesillere aktarılması için Sinematek’e teslim edebilirsiniz. Bunun için Kadıköy Belediyesi ile irtibata geçmeniz yeterli.

Projeye Sinemacılardan Tam Destek

Geceye katılan yönetmenler Pelin Esmer ve Tayfun Pirselimoğlu,  bu projenin kendilerini nasıl heyecanlandırdığını belirterek projeye tam destek vereceklerini belirttiler. Pelin Esmer bu proje haberinin uzun zamandır aldığı en güzel haber olduğunu dile getirdiği konuşmasında; yol, su, elektrik kadar sanata da ihtiyacımız olduğunu belirtti. Pelin Esmer, Sinematek 1965’te kurulduğunda henüz doğmadığını, kapandığında da çocuk olduğu için yetişemediğini ve bu eksiği İstanbul Film Festivali ve Mithat Alam’ın çabaları ile oluşan sinema ortamıyla gidermeye çalıştığını bu yüzden de şu anda çok mutlu olduğunu dile getirdi. Özellikle de kurulacak sinema evinin yönetmenleri izleyici ile buluşturacak bir merkez olmasının önemine vurgu yaptı. Pelin Esmer,  yurtdışında karşılaştığı sinemacıların Paris gibi büyük şehirlerden küçük kasabalara kadar ülkelerindeki sinemateklerde nasıl çalıştıklarını anlatırken hissettiği eksikliği kurulacak olan Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin gidereceğinden duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi Bir Mucize Gibi

Tayfun Pirselimoğlu ise fantastik bir hikâyenin içindeymiş gibi bir mucizeyi yaşadığımızı düşünüyorum diyerek başladığı konuşmasında bu projenin sinemamız adına mucizevi bir hal olduğunu ve sinemacılar olarak kendilerini nasıl heyecanlandırdığını belirtti. Tayfun Pirselimoğlu ülkemizde özellikle ilk filmini yapan genç sinemacılarda cüret eksikliği gördüğünü, kurulacak olan Sinematek/Sinema Evi ile gençlerin iyi sinema yapmaya cüret etmişlerin işlerini görecek olmalarının önemine vurgu yaptı.

Sinematek/Sinema Evi tanıtım gecesi sinema tarihinden 1942 yapımı yönetmen Ernst Lubitsch’in Polonyalı bir tiyatro grubunu merkezine alarak İkinci Dünya Savaşı ile ilgili yaptığı bir kara komedi olan  To Be Or Not To Be filminin gösterimi ile sona erdi.