03.06.2017

Sivas’ın Küçük Yıldızına Ödül

Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği ilk filmi “Sivas”, başarılarını katlayarak ve ödüllerine yenilerini katarak yolcuğuna devam ediyor! Los Angeles’ta düzenlenen Asian World Film Festivali Ana Yarışma bölümünde yarışan “Sivas”ın; minik başrol oyuncusu Doğan İzci, Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

İlk filminde yakaladığı başarıyla sinema dünyasında adından sıkça söz ettiren Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği “Sivas”ın; 26 Ekim-2 Kasım 2015 tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenen Asian World Film Festivali kapsamında gerçekleşen ilk gösterimi oldukça yoğun ilgi gördü. Filmin ikinci gösteriminde ise salon tamamen dolarken, her iki gösterim sonrasında düzenlenen söyleşilerde Kaan Müjdeci, seyircilerin sorularını yanıtladı.

Asian World Film Festivali’nin 2 Kasım Pazartesi akşamı gerçekleşen kapanış töreninde “Sivas” filmine; “Aslan” karakterini canlandıran küçük başrol oyuncusu Doğan İzci için Jüri Özel Ödülü takdim edildi. Jüri, ödülün gerekçesini; “Doğan İzci tarafından canlandırılan 11 yaşındaki Aslan karakteri dikkate değer. Film, yönetmenin tercihi olarak şiddetli bir geleneği belgeselvari bir yaklaşımla ele alıyor.” şeklinde açıkladı.

Aynı zamanda 88. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) “En İyi Yabancı Film” dalında Türkiye’nin adayı olan “Sivas”, ABD’deki festival yolculuğuna; 5-9 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenen Seattle Türk Filmleri Festivali ile devam ediyor. “Sivas”ın festival kapsamında 7 Kasım Cumartesi günü gerçekleşecek gösteriminin ardından; yönetmen ve basın danışmanının katılımıyla bir soru-cevap oturumu yapılacak.

“SİVAS” HAKKINDA

“Sivas” ile 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci; ilk uzun metrajlı filmiyle festivalin ana yarışma bölümüne seçilen ve ödül kazanan ilk Türkiyeli yönetmen olarak büyük bir başarıya imza attı. Filmin minik başrol oyuncusu Doğan İzci de, festivali takip eden uluslararası 15 sinema yazarının oluşturduğu jüri tarafından Premio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Film 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de 3 ödülle döndü. Festivalde, En İyi Kurgu Ödülü’nü “Sivas” filmiyle Yorgos Mavropsaridis kazandı. Aynı zamanda, Jüri Özel Ödülü’nü alan iki filmden biri olan “Sivas”ın oyuncusu Doğan İzci de, Behlül Dal Özel Ödülü’nü paylaşan isimlerden biri oldu. “Sivas”, 8. Abu Dhabi Film Festivali’nde ise “En İyi Senaryo Ödülü”nü kazanırken, İzci “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü.

“Sivas”ın başrollerinde; Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Ana oyuncuların neredeyse tamamının, Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu filmde; Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş’a, profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik ediyor.

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında “1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü” alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ile gerçekleştirilen “Sivas”ın çekimleri, Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi. Senaryosu da Kaan Müjdeci’ye ait olan filmin; görüntü yönetmenliğini Armin Dierolf ve Martin Hogsnes Solvang, ses ve müzik yönetmenliğini ise Cevdet Erek üstlendi.

Ataerkil düzen içinde gitgide çocukluğunun masumiyetini yitirerek gücün cazibesine kapılan ve yetişkinlerin dünyasına adım atan 11 yaşındaki Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesini anlatan “Sivas”; son dönemin en beğenilen filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Senaryo ve yönetmenlik açısından son yılların en iyi “ilk film”lerinden biri olarak da değerlendirilen “Sivas”; gerçekçi diyalogları ve oyuncuların performanslarıyla da büyük beğeni topluyor.