11.02.2020

Skam France İzlemeniz İçin 5 Neden

Kadir YALÇIN

1. 2015 yılında Norveç’te Julie Andem tarafından yazılan dizi, ülkesinde yayınlandığında özellikle ergen yaş grubu dediğimiz 12-18 arası gençleri merkezine aldı ve dizi tüm ülkelerde uyarlanmaya başladı. 2018 yılında dizi Fransa’da kendi ana dilinde uyarlanarak yayınlandı. Ülkede gençler arasında büyük ses getiren dizi aynı zamanda başka ülkelerde de önemli derecede takipçi buldu. Dizinin en büyük başarısı karakterlerle empati kurmamıza izin vermesi ve dizinin en fazla otuz dakika olması dizinin çok tüketilmesini ve çabuk yayılmasını sağlayan etken oldu.

2. Her bölümünde farklı bir karakteri merkezine alan dizi Fransa’nın okul içinde gençlerin nasıl bir eğitim aldığından ziyade, nasıl bir toplum içinde olduğuna dikkat çekiyor. Özellikle Fransa’nın modern ve popüler kültürüne, birden fazla ırkı barındırmasına, toplumsal cinsiyeti, LGBTİ+ ve din ögelerini harmanlamıyor, her sezonda bir iki karakter üzerinden detaylı bir şekilde anlatıyor. Dizi bu şekilde orijinal yapımla aynı yapıyı kullanıyor.

3. İlk sezonda Daphne ve Yann ilişkisine odaklanan dizi bu iki karakter üzerinden Fransa toplumunda; arkadaşlık, seks, popülerizm, modernizm, kapitalizm, komünizm, siyahi (Yann) olmak, tüketim toplumu, aile yapısını, emek gücü, sömürü ve sömürgecilik konularını ustaca harmanlayarak ekrana taşıyor.

4. Sezonda dizi Charles ile Manon ilişkisine odaklanıyor. Bu ilişki üzerinden dost olmak, sevgi, bağlılık, ihanet, seks, aile, içki, tecavüz, ertesi gün hapı, uyuşturucu, içkiliyken rıza olmadan yapılan seks, kanunları ele alarak karakterler üzerinden ekrana taşıyor.

5. Sezonda dizi Lucas ve Eliott ilişkisine odaklanıyor. Bu ilişki üzerinden; cinsellik, aidiyet, lgbti, görünür olmak, Avrupa ülkelerinde cinsellik, eşitlik, tabu, toplum ve tabu, toplum ve cinsiyet, din ve cinsiyet, dostluk ve aile konularını işliyor.

Not: Dizi, konularını objektif bir gözlemle ele alarak yeni sezonlarını çekmeye devam ediyor…