26.03.2018

Spielberg de Netflix Filmlerine Karşı

Haber: Su Kapkın

Steven Spielberg Netflix Filmlerinin Oscar Ödülleri İçin Yeterli Olmadığını Savundu

Steven Spielberg de Netflix’in yükselişinden endişe duyan yönetmenlerden. Ready Player One yönetmeni, yakın zamanda verdiği röportajda neden Netflix filmlerinin Akademi Ödülleri klasmanında olmaması gerektiği hakkında konuştu.

Spielberg, günümüzde televizyon yapımlarının altın çağını yaşadığını belirtirken bunun aynı zamanda sinema için bir tehdit de oluşturduğunu ve izleyicileri sinemaya gitmekten alıkoyduğunu söyledi: “Birçok stüdyo küçük filmlere şans vermektense gişe garantili filmlere yatırım yapmayı tercih ediyor ve bu küçük filmler artık Amazon, Hulu ve Netflix’e gidiyor.”

Bu platformlar eskiden Fox Searchlight (bu yılın En İyi Film Oscar’ını kazanan The Shape Of Water’ı yayınladı), Focus Features (Darkest Hour) ve Sony Pictures Classics (Call Me By Your Name) gibi studyoların aldığı indie filmlerin haklarını alarak sinema alanına giriş yapıyorlar. 2017’nin en çok konuşulan filmlerinden The Big Sick bir Amazon yapımıydı. Netflix ise Mudbound, Strong Island, ve Icarus ile Oscar ödülleri için yarıştı.

Spielberg yorumlarına şöyle devam etti: “Artık gittikçe az yönetmen filmlerine sponsor bulabilmek veya Sundance’e gönderebilmek için çaba harcayacak ve çoğunlukla üyelik bazlı kurumların filmlerini yayınlamasına izin verecek- belki ödüllere aday olabilmeleri için 1 haftalık bir beyaz perde yayınıyla beraber. Ama aslında bir televizyon formatına bağlanırsanız filminiz bir televizyon filmi olur. Bunlar Emmy ödülünü hakeder, ama Oscar’ları değil.”

Resmi Akademi kurallarına göre bir filmin Oscar adayı olabilmesi için Los Angeles sinemalarında ard arda en az 7 gün gösterilmiş olması gerekiyor. Spielberg, sadece aday olabilmek için taban şartları karşılayan filmlerin Akademi Ödülleri için yeterli olmadığını düşündüğünü söyledi.

Pedro Almodovar ve Christopher Nolan da Netflix karşıtı yönetmenlerden. Almodovar, Netflix filmlerini Cannes ödülleri için yetersiz bulurken, Nolan ise özür dileyerek Netflix’i “her şeyin aynı anda yayınlanma zorunluluğu olan mantıksız bir düzen” olarak nitelendirmişti.