06.03.2017

Stand By Me

Stand By MeStand By Me / Benimle Kal (1986)

Yönetmen: Rob Reiner

OyuncularWil Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman …

Stand By Me Rob Reiner’ın yönettiği 1986 tarihli bir filmdir. Film Stephen King’in The Body romanının sinemaya uyarlamasıdır.

Film Gordie (Dreyfus) adlı karakterin anlattığı bir anıdır. 1959’da geçen öykü, Küçük Gordie (Wheaton) öyküler anlatan sessiz bir çocuktur. Abisinin (Cusack) ölümünden sonra babası tarafından görmezden gelinmiştir. 3 yakın arkadaşının da problemleri vardır. En iyi arkadaşı Chris Chambers (Phoenix) suçlu ve alkolik ailesinden dolayı hor görülen bir çocuktur. Teddy (Feldman) babası tarafından kulağı yakılmış bir çocuktur ve duygusal anlamda kendini kontrol edemez. Vern (O’Connell) ise grubun şişman ve korkağıdır. Vern, bir ceset görüldüğünden bahseder ve dört arkadaş bir ölü vücudu görmek için bir maceraya çıkarlar.

Arkadaşlıkların en güzeli, en temizi çocukken olanlardır. Ucunda maddi hedef yoktur, mevki kıskançlıkları yoktur, daha başarılı ya da daha zayıf olan arkadaşını kendine malzeme yapmak yoktur. En fazla mahalle maçında kaleye kimin geçeceği kavgası vardır. Tabii bu arkadaşlık öyle göz karadır. Büyüklerin yapamayacağı ya da yıllar sonra düşününce nasıl yapmışım bunu dedirtecek cesur maceralar barındırır. Tıpkı bu filmdeki epey macera vaat eden yolculukta olduğu gibi…