04.05.2017

Star Wars Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz Gerçekler

Çeviri: Gizem Tekkanat & Seyfi Akbulut

Lucas’ın İnancı Yoktu

George Lucas filmin tutmayacağından o kadar emin olmalıydı ki filmin galasına katılmak yerine yakın arkadaşı Steven Spielberg ile Hawai’ye tatile gitti. Brian De Palma, “yapılan en kötü film” olduğunu söylese de Spielberg, filmin milyon dolarlar kazandıracağını söyledi.

R2-D2 Baştan Lanetliydi

Star Wars’un orijinal senaryosunun ilk taslaklarında, R2-D2 standart İngilizce konuşabiliyordu ve kirli bir kelime dağarcığına sahipti. R2’nin konuşması tamamen kaldırılsa da, C-3PO’nun her şeye fazla tepki göstermesinin sebebi tepkilerinin bir çoğunun aynı kalmasından dolayı.

The Greater Krayt

C-3PO’nun Tatooine üzerinden geçtiği iskelet bir Greater Krayt ejderine ait. Yapay iskelet filmden sonra Tunus çölünde bırakılmış ve hala orada bulunuyor. 2001’de “Star Wars: Episode II- Attack of the Clones”’un çekiminde ekip yeri ziyaret ettiğinde iskelet oradaydı.

Lucas Oyuncu Yönetmeni Değildi

Lucas’ın utangaç ve deneyimsiz olmasından dolayı oyuncular sette Lucas ile çok fazla iletişime girememişler. Tek talimatları “daha hızlı” ve “daha yoğun” olan Lucas’ın sesi kısıldığında ekip ona bu iki sözün yazılı olduğu kartlar verdi.

12345