14.05.2018

Suçlu Zevkler

Güntaç BENGİSU

The Secret of My Succe$s (1987)

Herbert Ross, 70’lerden 90’lara kadar Amerikan sinemasına, birçoğu başarılı yirminin üzerinde film hediye etti. Dönüm Noktası, Çelik Manolyalar, Kaliforniya Süiti ve Elveda Güzelim gibi birçok başarılı filme imza atmış Ross’un filmografisinin, buram buram 80’ler kokan The Secret of My Succe$s’i izlemekten bıkmadığım bir film. 1985 yılında 80’lerin efsanelerinden Geleceğe Dönüş ile büyük bir hayran kitlesine kavuşan Michael J. Fox, Ross’un The Secret of My Succe$s’in de başrolde.

Brantley Foster, üniversite eğitimini tamamlamış ve Kansas’ta yaşadığı çiftlikten New York’un ışıltılı dünyasına gitme hayallerini gerçekleştirmek için, kolları sıvamıştır. Ailesinin temkinli yaklaşımına rağmen hedefinden sapmayan Brantley, ‘Kansas’a geri dönüşüm ancak kendi jet uçağımla olacak’ şeklinde iddialı bir konuşma yaparak, yanına annesinin ısrarıyla, New York’ta buruşuk kıyafetlerle gezmemesi için aldığı ‘ütü’yle yola çıkar.

Kabarık saçlar, boğaza kadar çekilmiş yüksek bel paçaya doğru daralan jean’ler, vatkalı ceketler ve unutulmaz müzikleriyle 80’lerin New York’una geliriz Brantley ile birlikte. Brantley’in öncelikli hedefleri bellidir: Prestijli bir iş, çok para ve bunların sonucunda elde edeceğini düşündüğü çok güzel bir kadınla ilişki. Hedefe doğru ilk adımı atarak önceden görüştüğü ve her şeyini ayarladığı işyerine gider; ama şirketin birkaç gün önce el değiştirdiğini, çalışanların %90’ının kovulduğunu, kendisinin de bu %90’lık dilime, henüz işe başlamadan girmeyi başardığını öğrenir.

Ailesinin  zoruyla, istemsiz de olsa uzaktan bir akarabalarının genel müdür olduğu, bünyesinde 30 bin kişili istihdam eden büyük bir şirkete iş başvurusunda bulunur ve en alttan, posta dairesinde dağıtıcı olarak göreve başlar. Bu görevde yükselmek yoktur ve önü tamamen kapalıdır. Şirketteki yeniden yapılanmaya bağlı olarak kovulan bir yöneticinin ofisi, Brantley için çıkış kapısı olacaktır. Brantley, mesai bitiminde şirketten ayrılmayarak, yönetsel dinamikleri, idari yapılanmayı ve tüm işleyiş süreçlerini, şirketin dökümanları üzerinden irdeler.

Bu arada su içerken karşılaştığı ve görür görmez aşık olduğu, şirketteki tek bayan yönetici Christy Wills’e aşık olur Brantley. Üstelik posta dairesindeki arkadaşı: O bir Rolls-Royce, unut gitsin… Demesine rağmen… Filmin bundan sonrası da tahmin edileceği gibi komik ve oldukça eğlenceli olaylarla bezelidir.