14.05.2018

Suçlu Zevkler

Onur KIRŞAVOĞLU

Jet Li Filmleri

1998 yılında Cehennem Silahı 4 filminde ilk defa izlemiştim kendisini. O ana kadar adını sanını duymamıştım ki dövüş filmlerini de çok takip etmişliğim yoktur. Tabiî 90’lar video kaset dönemine yetişip kung fu filmleri izlemişliğim çok ama Jet Li o tarzdan değişik gelmişti bana. Hem hunharca dövüşen bir düz karakter değildi hem de Jackie Chan gibi komedi unsuru barındırmıyordu. Bana “değişik” gelen bu hava sayesinde belki de bir Jet Li sever haline gelmiştim. Özellikle bir dönem yiyecek içecek hazırlayıp, bazen de arkadaşları toplayıp Jet Li filmi izlemek, tıpkı maç izlemek gibi eğlendiğim organizasyonlardan biri olmuştu. Tabiî hakkını yemeyelim, gayet sağlam filmler de vardır Jet Li’nin filmografisinde.

Tarihi Savaş Filmleri

Belki birçoğumuzun suçlu zevki bu türdür. Zira, yapı itibarı ile eğlendirebilen, canlı tutan ve içimizdeki dürtüleri harekete geçiren filmlerdir bu türdekiler. Bol aksiyonlu sahneler, kaba tabirle gaza getiren savaşlar ve keşke o zamanda yaşasaydım dediğimiz dinamikler. Bunlara bir de tarihi filmlerdeki karakter isimlerinin eğlenceli olması da eklenince tadından yenmiyor. Hatta izlerken ya da arkadaşlarımıza anlatırken bağırıp çağırmk da sanırım herkesin illaki yaptığı bir harekettir. “Kılıçlı film” diye halk arasında da komik bir tür ismi haline gelmiş olan bu filmlerden en kötüsü bile, uygun halet-i ruhiye yakalandığında oldukça eğlendirebilir. Centurion, Eagle ve Ironclad gibi nispeten vasat olanları bile.

Halloween Serisi

1978 yılında Carpenter’ın çektiği Halloween filmi, gelmiş geçmiş en iyi korku filmi sıralamamda bir numaradadır. Her özelliği ile tartışmasız bir başyapıt olan filmin üzerinden ticari düşünülmesi de kaçınılmazdı. Devam filmlerinin ardı arkası kesilmedi. Hatta bir tanesinde baş karakter, sevgili katilimiz Michael Myers yoktu bile. Tabi filmler devam ettikçe kötüleşti, bir öncekinden hep daha ileri taşındı dip seviyesi. Durum sinema dünyası için böyle ama benim için değil. Klasikleşmiş müziği, Michael Myers’ın yürüyüşü ve Haddonfield kasabası ile her sene beş filmi bile çekilse sevinirim. Bıkmadan usanmadan izlerim ve Halloween izleme partileri düzenlerim. Uyku sersemi korkmayacağımı bilsem Michael Myers posteri de asarım odama ama şimdilik öteliyorum. Benim için suçlu zevkin zirvesidir Halloween ve umarım seri asla bitmez.