14.05.2018

Suçlu Zevkler

Öner GÜNDOĞDU

Jean Claude Van Damme – Bloodsport

Küçükken dövüş filmlerini herkes gibi ben de çok severdim. Vurdulu-kırdılı diye adlandırdığımız bu filmlerden en çok hoşuma gidenleri Jean-Claude Van Damme’ın rol aldığı filmler oluyordu. Bu filmlerin içerisinde Bloodsport ayrı bir yer tutuyor. İnsanlar, Jean-Claude Van Damme’ı en son Volvo reklamında iki bacağını sonuna kadar ayırmış bir şekilde otururken hatırlayacaktır. Bloodsport’ta da dövüşlere hazırlık yaparken bu oturuş şekliyle karşılaşmış ve küçükken çok etkilenmiştim. Bunun yanında Bloodsport, final dövüşü ile hafızalara kazınmıştır. Tam yenildi derken (Rocky filmlerindeki gibi ) Jean-Claude Van Damme’ın ayağa kalkıp havada döner tekmeleriyle ( ismi bu mu o tekmenin bilmiyorum; ancak abimle bu ismi takmıştık. ) güçlü rakibini yenip, şampiyon dövüşçü ünvanını kazanması, filmin en unutulmaz sahnesi olmuştur. 1988 yapımı Bloodsport filmiyle eskisi kadar televizyonda karşılaşmıyoruz; ancak ara ara sadece o son dövüş sahnesini bazen de filmin tamamını izleyip, kendime kendime döner tekmeler atarım. Jean-Claude Van Damme’sız çekilen Bloodsport 2 ise ilk filmin yerini hiç tutamayarak tarihin tozlu sayfasında yerini almıştır. 

Ayşecik – Sezercik – Ömercik 

Klasik Yeşilçam filmleri hemen her gün televizyonda karşımıza çıkar. Eskiden, hala var mı bilmiyorum, Yeşilçam TV bile vardı. Bunların içinde televizyonda varsa, izlemeden geçemediğim filmler arasında Ayşecik-Sezercik-Ömercik tiplemeleriyle hafızalara kazınmış Yeşilçam klasikleri vardır. 6-12 yaş aralığımda özellikle izlediğim, kendi yaşıma da uygun karakterlerin, başkarakter olduğu filmler genelde zengin-fakir aile çatışmasını işlemiştir. Ben de fakir ama gururlu yaşıtlarımın, sayısını hatırlayamadığım kere filmlerini izleyerek, hep yanında olmuşumdur ve olmaya da devam ediyorum. 

Cem Yılmaz Filmleri

Türkiye’de ünlü komedyenler, stand-up gösterisi yapanlar, talk-show sunucuları vardır. Bunların içinde Cem Yılmaz’ın filmlerini meraktan, daha doğru bir ifade ile yaptığı işi görmem gerekli mantığı ile yakından takip ediyorum. Filmlerinin başarılı/başarısız olması veya filmlerinde çok ya da az gülmemin bir önemi olmadan her yaptığı işi sinemada izlemek, suçlu zevkim olarak beliriyor. Hatta CM101MMXI Fundamentals stand-up gösterisinin sinema versiyonunu izleyen birkaç milyondan biri olmakla beraber yeni filmi Pek Yakında’ yı da müthiş bir heyecanla bekliyorum.