05.05.2021

Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri 6-9 Mayıs Tarihleri Arasında Devam Ediyor

“Belgeseller Dünyayı Değiştirebilir mi Bilinmez Ama Onları İzleyenler Değiştirebilir”

Movies that Matter ve UNDP Türkiye desteği ile  gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri (SYFG) Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin (SYFF) seçkisinden oluşturulmuş çeşitli belgesellerle çevrim içi olarak seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.

Sürdürülebilir Yaşam Platformu’nun internet sitesinden üye olup istediğiniz filmlere ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz. İzlemek istediğiniz filmlere kayıt olup vakti geldiğinde izlemeye başlamanız yeterli fakat yayın süresi geçerse filmleri kaçırabilirsiniz o nedenle takipte kalmanızda fayda var. Pandemi öncesi Kasım-Aralık aylarında çeşitli sinema ve müzelerin gösterim salonlarında yer bulan SYFF bu sene pandemi şartları sebebiyle sadece  çevrim içi gerçekleşmişti.  SYFG’de önceki SYFF etkinliklerinde gösterilmiş olan filmlerden oluşan bir seçkiyle karşımıza çıkıyor. Belgeseller her ay belli bir şehirde gösteriliyormuşçasına tekrar izlenmek için hazır oluyorlar. Böylece kaçırdığınız bir filmi tekrar kayıt olup izleme şansına da sahipsiniz.

SYFG  etkileyici bir belgesel seçkisiyle karşımıza çıkıyor. Toplam 12 filmden oluşan seçkide hem kısa metraj belgeseller hem de uzun metraj belgeseller mevcut. Belgeseller, pek çok farklı alanda insan hakları konularını, ekolojik ve sosyal sorunları sürdürülebilirlik perspektifiyle ilişkilendirerek seyirciye daha kapsamlı bir bakış açısı ve çözümler sunuyor. Bilmediğimiz hikayeleri öğreniyor, tanımadığımız kahramanlarla karşılaşıyor ve görmediğimiz dünyalara yolculuk ediyoruz. Aynı zamanda her film gösterimi sonrası ilgili konuyla alakalı bir çevrim içi panel gerçekleşiyor ve davetli konuşmacılarla sohbetler yapılıyor.

Çanakkale ve Balıkesir günleri için 6-9 Mayıs tarihleri arasında belgeseller baştan sona tekrar gösteriliyor olacak. İzlemek isteyenler ve ilgili başka etkinlikleri de takip etmek isteyenler https://www.surdurulebiliryasam.net adresi üzerinden kayıt olup gösterimleri takip edebilirler.