06.12.2017

Taciz Gündeminde Adı Geçen Dustin Hoffman’a Yönelik Yeni Açıklamalar

John Oliver cinsel taciz konusunda Dustin Hoffman’ın üstüne gidiyor: “Kadınların etrafında bir sarmaşık gibiydin”

Aktör, HBO’nun ev sahipliği yaptığı hararetli giden canlı bir söyleşide: “Bu konuyu 40 yıldır gündeme getirmemesinin arkasında bir şey var” dedi.

John Oliver, pazartesi gecesi yayınlanan ve sık sık yoğun bir gündemi olan Q&A’nin canlı oturumunda kadınlar tarafından cinsel taciz ile suçlanan Dustin Hoffman’ı köşeye sıkıştırdı.

Hoffman, 1985 yılında “Satıcının Ölümü” ismiyle yayınlanan televizyon dizisinin setinde on yedi yaşında bir stajyer tarafından yapılan suçlamalardan bahseden Oliver’a “Tüm bu söylenenlere inanıyor musun?” sorusunu yöneltti.

Oliver ise “Evet, kızın yazdıklarına inanıyorum. Yalan söylemesi için hiçbir sebep yok.” diyerek karşılık verdi.

Hoffman sert bir şekilde, “Evet, bu konuyu 40 yıldır gündeme getirmemesinin arkasında bir şey var,” dedi.

Oliver, “Yapma Dustin.” cevabını verdi.

Oturum, Hoffman’ın başka bir filmi olan “Wag The Dog” un 20. yıldönümü anısına yapılan gösterim ile başladı ama olanlara bakılırsa Oliver’ın, taciz suçlamalarını gündeme getirmesiyle işler rayından çıktı ve oturum boyunca düzelmedi.

Hoffman’a geçen ay The Holywood Reporter’da Anna Graham Hunter tarafından misafir olarak yer aldığı köşe yazısında ilk kez suçlamada bulunulmuştu. Hunter, kendi kısmında Hoffman’ı bahsi geçen kızı yalnızca on yedi yaşındayken elle taciz etme girişiminde bulunmasıyla itham etmişti.

Kız, Hoffman’ın giyinme odasına kahvaltı için ne istediğini sormaya gitttiğini ve Hoffman’ın ona “Haşlanmış yumurta ve… bir de yumuşak klitoris istiyorum.” cevabını verdiğini söyledi.

Hoffman, pazartesi günü kendisini savunmaya çalıştı.

Oliver’a “Sen orada bile değildin,” dedi.

Oliver, “Ne mutlu bana ki (orada değildim),” diye cevap verdi.

Oliver bir ara Oscarlı yıldızı, yaptıklarının davranışlarının tümünü “yansıtmadığını” belirttiği yorumuna da dikkat çekerek, önceden konu hakkında yaptığı yorumlar için de eleştirdi.

Oliver, “Bu durum kim olduğumu yansıtmıyor cevabı beni kızdıran tüm bu şeylere cevabım bu demenin bir yolu. Kim olduğunuzu bal gibi yansıtıyor. Eğer bu durumun hiç yaşanmadığına dair kanıtınız yoksa, bir zamanlar kadınların etrafında sarmaşık gibi dolaşmışsınız demektir. ‘O ben değildim.’ demek bana bahane gibi geliyor. Açığa çıkarılmanın nasıl hissettirdiğini anlıyor musunuz?” dedi.

Haber: Burcu BERK
Kaynak: thewrap.com