13.12.2016

Perdeden Bir Tarık Akan Geçti

Gamze Kaya

Türkiye Sinemasına adını altın harflerle yazdıran Tarık Akan, sadece bir oyuncu değil, duruşuyla herkese örnek olmayı başarmış gerçek bir sanatçıydı. 1970 yılında Ses dergisinin düzenlediği yarışmayla başladığı oyunculuk hayatına birçok ödül ve film sığdıran Tarık Akan, Yeşilçam sinemasının  hem yakışıklı jönleri arasına, hem de en yetenekli oyuncuları arasına ismini yazdırmayı başarmıştır.

1977 yılında rol aldığı Zeki Ökten imzalı Sürü ve hemen ardından Cüneyt Arkın ile başrolleri paylaştığı Maden filmiyle 1970’li yılların başında ki tarzından uzaklaşmış, her rolün altından kalkabildiğini kanıtlamıştır. 1982 yılında Yılmaz Güney ve Şerif Gören’in yönettiği Altın Palmiye Ödüllü Yol filmiyle büyük bir başarıya imza atan Tarık Akan, Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1985 yılında rol aldığı Pehlivan filmi ile Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’ne layık görülmüş, ayrıca birçok kez Altın Portakal’ın sahibi olmuştur.

Bugüne kadar 111 film ve 4 dizide yer alan, 46 yıllık sinema hayatında birbirinden farklı birçok karaktere hayat veren Yeşilçam’ın sevilen oyuncusu Tarık Akan’ı beş unutulmaz filmiyle, sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.