30.11.2021

Tartışmalı Film Paris’te Son Tango’nun Yapım Hikâyesi Dizi Oluyor

Paris’te Son Tango: Bertolucci’nin filminin ardındaki hikâye dizi oluyor

Başrollerini Marlon Brando ve Maria Schneider’ın paylaştığı tartışmalı Bernardo Bertolucci filmi Last Tango in Paris’in yapım hikâyesinin bir TV dizisi olacağı açıklandı.

Last Tango in Paris (Pariste Son Tango, 1972), grafik seks sahneleri ve 19 yaşındaki kadın başrol oyuncusu Schneider’e Bertolucci ve Brando’nun reva gördükleri muamele ile ünlenmişti. Schneider’in senaryoda olmayan ünlü tecavüz sahnesinin içeriği hakkında Bertolucci ile Brando’nun kendisini bilgilendirmediklerini söylediği bir videonun 2016 yılında ortaya çıkması ile beraber taratışmalar yeniden alevlenmişti. Jessica Chastain’in de tweet’i dahil olmak üzere büyük bir öfke patlaması oluşmuştu. Chastain şöyle diyordu: “Bu filmi seven herkese – 19 yaşındaki bir genç bir kadının 48 yaşındaki bir adam tarafından tecavüze uğramasını izliyorsunuz. Yönetmen saldırısını planlamıştı. Çok kötü hissediyorum.”

2007’deki bir röportajında Schneider, seks sahnelerinin gerçek olmadığını ancak senaryoda olmayan sahneyi yapmaya “zorlandığını” ve “aşağılanmış ve dürüst olmak gerekirse… biraz tecavüze uğramış hissettiğini” söyledi.

Dizi, filmin yapım öncesi, sırası ve sonrasındaki 18 ayı kapsayacak ve Bertolucci’nin 1971’de çökmüş ve iflas etmiş bir Brando’yu rolü almaya ikna etmek için Los Angeles’a gitmesiyle başlayacak.

Yönetmenler Lisa Brühlmann (Killing Eve) ve José Padilha (Narcos) çekimlerin sorumluluğunu üstlenecekler. Brühlmann şunları söyledi: “O dünyaya, tüm bu büyüleyici karakterlerin içine dalma fırsatı ve özellikle Maria Schneider’a ses verme olasılığı gerçekten heyecan verici.” Padilha’nın yorumu ise şöyle: “Last Tango in Paris, genç ve tecrübesiz bir kadını seks için değil, sanat uğruna taciz eden iki adamın hikâyesini anlatıyor. Bunu kamera önünde yaptılar ve ortaya çıkan sahne, onu hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından beğenilen, önemli bir uzun metrajlı film haline getirdi. Yönetmen ve oyuncular başarının tadını çıkarırken, Maria’nın acısı görmezden gelindi.”