27.08.2018

Tehlikeli Arzular

Tehlikeli Arzular – Bigger Than Life – 1956

Yönetmen: Nicholas Ray

Oyuncular: James Mason, Barbara Rush, Walter Matthau

Tehlikeli Arzular, 1956 ABD yapımı psikolojik dramatik filmdir. Özgün adı Bigger Than Life olan filmin çekimleri devam ederken filmin adının One in a Million olması tasarlanmış ancak sonradan şimdiki adında karar kılınmıştır.

Film 1950’li yılların ortasında ABD’deki büyük kentlerden birinin banliyösünü mesken edinir. Orta yaşlı ve munis bir ilkokul öğretmeni olan Ed Avery (James Mason) karısı Lou (Barbara Rush) ve yeniyetme oğlu Richie’yle (Christopher Olsen) birlikte yaşadıkları müstakil evlerinde mutlu bir aile tablosu çizerler. En yakın arkadaşları ise aynı okulda spor öğretmeni olan bekâr Wally’dir. Gibbs (Walter Matthau) Öğrencilerine karşı anlayışlı, merhametli ve yardımsever, çevresine karşı ise dost canlısı olan Ed, ailesini daha iyi yaşatabilmek için karısından habersiz haftanın üç günü bir taksi şirketinde telsiz başında hareket memuru olarak çalışmaktadır.

The New Yorker dergisinin sağlık konularındaki sürekli yazarı Berton Roueché’in dergide yayımladığı ve gerçek bir olaya dayandırdığı “Ten Feet Tall” (Üç Metre Boyunda) adlı makalesinden yola çıkarak senaryosunu Cyril Hume ve Richard Maibaum’un yazdıkları filmin yönetmeni Nicholas Ray’dir.

Filmlerinde ABD toplumunun kaygılarını dile getirirken fiziksel ve ruhsal olarak yaralı kahramanları işleyen duygusal ve hüzünlü sinemacı Ray, önceki yıllarda yaptığı Rebel Without a Cause (Asi Gençlik, 1955), Johnny Guitar (Dişi Kartal, 1954) ve They Live by Night (Dönülemeyen Yol, 1949) filmleriyle kitleleri fazlasıyla etkilemişti.