27.10.2016

The Accountant: Muhasebeciden Tetikçi Yaratmak

The Accountant

Otizm ve Suç Dünyası

Ödül sezonunda bolca adı geçmeye aday isimlerden biri olan Ben Affleck, Live By Night filmiyle gözleri üzerine çevirmeye hazırlanırken; öncesinde oyuncu olarak yer aldığı The Accountant (Hesaplaşma) filmiyle görücüye çıkıyor. Fragmanlarında Affleck’in eski performanslarına göre daha sıradışı bir rolle izleyici karşısına çıktığı görülmekteydi. Peki film beklentileri karşılayacak mı? Bunu yazının içinde bulabilirsiniz.

Christian Wolff (Ben Affleck) sayılarla mucizeler yaratan aranan bir muhasebecidir. Ancak genelde çalıştığı kişilerin suç dünyasından müşteriler olması, federallerin onu gözlem altına almasına neden olur. Bu iş için Marybeth Medina (Cynthia Addal – Robinson) adında bir ajan görevlendirilir. Araştırmalar derinleştikçe Wolff’un karanlık noktaları öne çıkmaya başlar.

Farklı bir karakter portresi…

Hesaplaşma’nın kurgusal düzlemde ilerleyişini incelediğimizde filmin hem flashbacklerle ilerleyen ve hem de devamlılığı olan bir hikâyeye sahip olduğunu görüyoruz. Ana karakterin aile odaklı geçmişinin geleceğini şekillendirdiği açık bir şekilde fark edilen bir nokta olarak akılda kalıcı oluyor. Hatta dikkatli izleyicilerin filmin bazı ters köşelerini bu geri dönüşlerden çıkarması mümkün görünüyor.

Film akıcı bir şekilde ilerlerken, mizahi yönlerini düzeyli kullanarak, klasik tetikçi filmlerinden farklı bir noktada kalmayı başarıyor. Ancak filmin sonlarına doğru olay akışını açıklama gereği duyan film, bir anda filmin hantallaşmasına olanak sağlıyor. Finali toparlasa da, kaybedilen kan filmin kalburüstü bir yapıma dönüşmesini engelliyor.

the-accountant

Affleck sonunda rolünde başarılı

Ben Affleck canlandırdığı otizmli karakteri olabildiğince mimiksiz canlandırarak kariyerinin en özgün performanslarından birini canlandırırken başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Belki de Affleck doğru roller seçtiğinde, bilinenin aksine daha iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlamak istiyor. Ben Affleck ile Anna Kendrick‘in uyumu ise filmin en büyük kozlarından olabilirmiş. Lakin senaryo üzerinde Kendrick’in rolü kısıtlı bırakılmış.

Ancak filmin diğer oyuncuları için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Yan karakterlerin sığ kaldığını ve bu karakterleri canlandıran oyuncuların da rölantide oynadıklarını düşünürsek film bu konuda özeni hak ediyordu. Hele ki karmaşık bir yapı oluştururken, tek bir karaktere odaklanmak; diğer karakterlerin önemini arttırıyor. Bu nedenle de yönetmenin pasif kaldığını söyleyebiliriz.

Film senaryosunu akılcı göstermek isterken, hikâyesini karmaşıklaştırıyor. Böylece kafa karışıklığından yararlanıp filmin zeki durması planlanmış. Fakat bu karmaşıklığı yaratırken, kimi mantık hatalarını önemsememesi ve tahmin edilebilir olması filmin defolarından birkaçı olarak dikkat çekiyor.

Gişe filmi sevenler için iyi bir seçenek

Sonuç olarak film akıcı hikâyesi ve ayrıntılara önem veren yapısıyla, Ben Affleck‘in akılda kalan performansıyla gişe seyircisini tatmin edecek bir yapım olarak değerlendirilebilir. Hesaplaşma, daha yükseklere oynayabilecek potansiyelini kullanamayıp sınırlı kalmasıyla da akıllara yönetmenin yetersiz kaldığı sorularını getiriyor. Vizyonda iyi bir alternatif olarak suç ve aksiyon izleyicilerin korkmadan deneyebilecekleri bir yapım olarak izlenmesinde bir sakınca yoktur.