07.01.2019

The Americans: Finalin Ardından

The Americans: Elizabeth ve Philip’in Hikâyesi

Bir banliyö ailesi “projesiyle” KGB tarafından bir araya getirilmiş, 20 yıl Amerika’da yaşayan Sovyet ajanları Elizabeth ve Philip Jennings, nam-ı diğer Nadezhda ve Misha için yolun sonuna geldik. The Americans dizisinde 6 sezon boyunca, 80’li yıllarda soğuk savaşın ABD ve Sovyetler Birliği’ne etkilerini ve perde arkasında olanları izliyoruz Elizabeth ve Philip’in hikâyesi aracılığıyla.

Bu aslında Jenningsler’in öyküsü. Dizinin başından sonuna kadar odak noktasında hep Jenningsler var. Gerilimli anlar ve aksiyonlu bölümlerin çoğu bu iki karakterin ikili yaşamlarındaki dengeyi tutturma çabalarını ve içsel sorgulamalarını izlememize hizmet ediyor.

İdealist, tavizsiz, ketum ve sert bir mizaca sahip olan Elizabeth ile sürekli vicdanını ve kendilerine verilen görevi sorgulayan, hassas, duygusal ve temkinli Philip’in farklı kişilikleri dizideki birçok kilit olayda öne çıkıyor. Öte yandan, dizinin final bölümünde FBI ajanı komşuları Stan Beeman’la aralarındaki yüzleşmede, Philip’in hem ailesi hem doğduğu ülke Sovyetler Birliği adına nasıl bir taşla iki kuş vurduğunu, bir KGB ajanı olarak gerçekleştirdiği bazı eylemlerden duyduğu pişmanlık hisleriyle Amerika’ya ve bu süreçte aslında tek dostu Beeman’a olan yakınlığını bir manipülasyon aracı olarak kullandığını görüyoruz. Philip’in bakış açısı her ne kadar Elizabeth’in büyük ölçüde hissetmediği duyguları ve inançları içerse ve hümanizmi daha baskın gelse de yeri geldiğinde fazlasıyla sadık, tehlikeli ve başarılı bir ajan olduğunu izlediğimiz sahneler dizinin en etkileyici anları arasında yer alıyor. İlk sezonlarda Martha’yla yaşananlar gibi, işinde duygularını da kullanarak çok daha yıkıcı olabiliyor. Philip’in kişiliği itibariyle dizide ahlaki ikilemlerin ön plana çıkması sağlanıyor.

Soğuk Savaş Atmosferine Tarafsız Sayılabilecek Bir Yaklaşım

The Americans aksiyon ağırlıklı bir diziden çok karakter motivasyonlarına önem veren ve satır aralarına odaklanan bir yapım. Soğuk savaşla ilgili bir Amerikan prodüksiyonundan beklemediğimiz kadar tarafsız ve gücünü biraz da bu tavrından alıyor. Soğuk savaşın iç yüzünün uzun soluklu hikâyesi zaman zaman vatan kavramını da sorgulatıyor. Dizide bir diğer öne çıkan kavram ise sadakat ve hem vatana hem aileye karşı sadakatin sorgulandığı birçok sahne izliyoruz 6 sezon boyunca. FBI ajanı Stan Beeman, KGB ajanları Oleg Burov, Nina Sergeevna ve Claudia, Elizabeth ve Philip’in kızları Paige’i izlediğimiz sahneler de en az Elizabeth ve Philip’in sahneleri kadar incelikli ve tarafsız bir şekilde işleniyor.

Dizinin iki başrol oyuncusu Keri Russell ve Matthew Rhys her sezonda karakterlerini daha da zenginleştirirken oyunculukları her türlü övgüyü hak ediyor. Diğer rollerde izlediğimiz Noah Emmerich, Margo Martindale, Frank Langella, Costa  Ronin, Annet Mahendru gibi oyuncuların da diziye hatırı sayılır katkılarını yadsıyamayız.

Elizabeth ve Philip arasındaki görüş ayrılıklarıyla Mr. & Mrs. Smith tarzı kolaycı bir çatışmaya da asla yüz verilmediğini belirtmemiz gerekir. İki karakter arasındaki farklılıklar ABD’nin de Sovyetler Birliği’nin de hiçbir zaman birer rüyalar ülkesi olmadıklarını ve belki de hiçbir zaman Elizabeth ve Philip’in ideallerine hizmet edemeyeceklerini vurgulamakta önem kazanıyor. Oğulları Henry’e dair kararları gibi birleştikleri anlar da seyirciye ister istemez bir tatmin duygusu yaşatıyor. Elizabeth ve Philip’in karakterlerinin kusurlu ve kusursuz yönlerinin dengelendiği buna benzer sahneler dizinin zirve anlarını oluşturuyor.

İniş çıkışlı bölümleriyle, detaycılığıyla, çok boyutlu karakterleriyle diğer ajan dizilerinden çok başka bir yerde olan The Americans, aynı zamanda başarılı bir psikolojik dram ve gerilim olarak da izlenebilir. 80’lerdeki Soğuk Savaş atmosferi soluk renklerin ağırlıkta olduğu bir sinematografiyle ekrana yansırken, 80’lerin unutulmaz müzikleri de bazı kilit sahnelere eşlik ediyor. İstikrarlı finaliyle büyük ölçüde tatmin edici olan The Americans, dizinin asıl derdinden uzaklaşmayarak altıncı sezonun sonunda izleyiciye veda etti.