14.11.2019

Bir Kadın Zaferi (The Conductor)

Maria Peters’in yönettiği  Bir Kadın Zaferi (The Conductor) filminin oyuncu kadrosunda Christanne De Bruijn, Benjamin Wainwright, Scott Turner Schofield ile Seumas F. Sargent yer alıyor.

Bir Kadın Zaferi (The Conductor), 15 Kasım 2019’da vizyonda!

“Bir Kadın Zaferi” filmi Hollanda doğumlu Antonia Briconun gerçek hikâyesinden uyarlanmıştır. 1920’lerin sonlarında Antonia, büyük bir senfoni orkestrasını başarıyla yöneten dünyanın ilk kadın şefi olmuştur. Son yıllara kadar, kadınlar dünya orkestra şefleri listesine girmeyi dahi zorlukla başardılar. Bu yıl, Hollanda tarihinde ilk kez, Hollanda Radyo Filarmoni Orkestrası orkestra şefi olarak bir kadını atadı: Karina Canellakis.

Amerika Birleşik Devletleri 1926: Hollandalı asıllı Antonia, çok küçük yaştayken anne ve babasıyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’ne göç eder. Müziğe karşı aşırı ilgi ve sevgisi olan Antonia’nın tek hayali orkestra şefi olmaktır, ama kimse onun bu hevesini ciddiye almaz. Antonia asla pes etmez ve bir süre sonra piyano dersleri almaya başlar. Piyano öğretmeni ona konservatuvar için sınava girmesini tavsiye eder. Bu sırada Antonia evlatlık olduğunu öğrenir. Artık kaybedecek bir şeyi olmadığına inanan genç kız, anavatanına dönerek ünlü şef Mengelberg’e kendisine şeflik dersleri vermesi için neredeyse yalvarır. Mengelberg onun yeteneğini ve azmini görür ve onu bir kadın olarak daha fazla şansı olacağına inandığı yere gönderir. Berlin’e… Antonia, Devlet Müzik Akademisi’nde iki yıl okuduktan sonra Berlin Filarmoni Orkestrası’nı yöneten ilk kadın olur. Fakat hayatının aşkı ondan kendisiyle müzik kariyeri arasında bir seçim yapmasını ister. Antonia’yı zorlu bir karar beklemektedir.