06.07.2017

The Eye Like a Strange Balloon Mounts Towards Infinity

“Bir resim, Poe’nun bir hikâyesi ve kayıp bir film”

Serkan Hızlı

1994 yılında BBC, Kanadalı yönetmen Maddin’i herhangi bir sanat çalışmasından esinlendiği bir film yapması için davet eder. Guy Maddin, Sembolist Ressam Odilon Redon’un Poe hikâyelerinden esinlenerek yaptığı ve ona atfettiği bir resmi seçer. “The Eye Like a Strange Balloon Mounts Towards Infinity”

The Eye Like a Strange Balloon Mounts Towards Infinity

Bu beş dakikalık film aynı zamanda Maddin’in ilk “Kayıp Film” çalışması olacaktır. (Eski, yarım kalmış, unutulmuş filmlerden ortaya çıkan yeni çalışmalar.) Bunun için Fransız yönetmen Abel Gance’ın La Roue’su (Tekerlek) filmini seçer. Bu film aslında kayıp değildir bir hata yaptığını Maddin de itiraf eder.

La Roue

Tekerlek filmi bir tren kazasıyla başlar. Demiryolunda çalışan Sisif bir kazayla karşılaşır ve o kazadan Norma adlı bir kızı kurtarır onu kendi kızı gibi büyütür ancak oğlu Elie de Norma’ya âşık olmuştur. Sisif, Norma’yı başka biri ile evlendirir. Bu film orijinali sekiz saati aşan bir başyapıt olarak kabul edilir Maddin bu filmi kullanarak Odilon Redon’un resmi ve bir E. A. Poe hikâyesi ile birleştirir: “Berenice”

Tekerlek filmindeki Norma karakteri Maddin’in kısa filminde Berenice adını taşır. Poe’nun hikâyesi ise Kuzeni Berenice’ye aşık Egaeus adlı bir adamı anlatır. Berenice sara hastalığından dolayı gitgide kötüleşirken Eageus onunla evlenme hazırlıkları yapmaktadır ve Berenice’nin dişlerine saplantılı bir şekilde hayranlık duyar. Berenice hastalığı sebebi ile hayatını kaybeder. Hikayenin en korkutucu bölümü Eageus’un içeri hizmetçinin girip Berenice’nin mezarının açıldığını söylemesi ile kendine gelip üzerindeki kan lekelerini farketmesi ile başlar, daha önce orada olmadığını bildiği bir kutuya uzanır kutuyu açar ve Berenice’nin dişleri odanın her yerine savrulur.

Not olarak: Poe ilk önce bu hikâyeye “Dişler” adını vermiş ancak daha sonra ismini değiştirmiş.

Maddin’in , Odilon Redon’un resmini seçmesi ve o resmin Poe’ya adanması etkisiyle “Tekerlek” filmini Odilon Redon’un resimden hissettikleri ve Poe hikayesi ile harmanlar ve ortaya bu kısa film çıkar.