09.05.2021

The Human Voice: Almodóvar & Swinton Ltd. Şti

Uzun metrajlarıyla tanıdığımız usta yönetmenlerin bizlere bir sürpriz yaparak kısa metraj çekmelerine son yıllarda daha sık rastlar olduk. Son olarak Nimic filmini bizlerle buluşturan Yorgos Lanthimos’un ardından şimdi de Pedro Almodovar aynı sürprizi yaptı. Başrolünde başarılı oyuncu Tilda Swinton’ın tek başına sürüklediği ve dünya prömiyerini 77. Venedik Film Festivali’nde yapan The Human Voice (İnsan Sesi), şu sıralar 40. İstanbul Film Festivali’nin çevrim içi gösterim programında yer alıyor.

Jean Cocteau’nun aynı adlı oyunundan uyarlanan ve Almodóvar’ın ilk İngilizce yapımı olma özelliğini taşıyan 30 dakikalık bu kısa film, sevdiği ve yakın zamanda ayrıldığı adamla son kez telefonda konuşan ve onu terk etmemesi için ikna etmeye çalışan bir kadına odaklanıyor.

Almodóvar’ın özgün dokunuşlarını Swinton’ın tek kişilik şovuyla harmanlayan The Human Voice, 30 dakikalık süresiyle uzun metraj etkisi yaratacak derecede güçlü bir hikaye ve doygunluk sunmayı başarıyor.

Telefonun bir ucunda sesi duyulmayan bir adam, diğer ucunda terk edilmiş, acı çeken fakat çektiği acıyı gizleyen bir kadının duygular arasındaki muhteşem yolculuğu, filmi Tilda Swinton’ın saf bir oyunculuk gösterisine dönüştürüyor. Telefonu, kadının adamla arasındaki son bağ olarak hem nefes almasını sağlayan hem de kapandığında havasız kalacağı bir cinayet aletine dönüştüren yönetmen, tiyatro metninin sanatsal çekiciliğini filme de yansıtarak farklı bir görsel deneyim sunuyor.

Kadının tek amacının, yalanını itiraf etmesi için erkeğe bir fırsat vermek olan fakat uzayan telefon konuşmasıyla acının daha da derinleşip sinir harbine yol açtığı film, final sahnesiyle de ilk dakikadan bu yana biriken enerjiyi tüm ihtişamıyla açığa çıkarıyor. Her karesiyle yağlı boya bir tablonun içinde hissettiren ve yönetmene özgü parlak renklerin görsel şölen sunduğu film, usta yönetmenlerin son dönemde çektiği kısa filmler arasında Nimic ile birlikte yıldızı parlayanlar arasında yer almayı başarıyor.

Filmin altyazılı fragmanı