19.04.2017

The Postman Always Rings Twice

Postacı Kapıyı İki Kere Çalar – 1981

Yönetmen: Bob Rafelson

Oyuncular: Jessica Lange, Jack Nicholson

James M. Cain’in 1934 yılında yayınlanan The Postman Always Rings Twice  adlı romandan uyarlanan 1981 yapımı film, ikonografik görüntülerle akıllara kazınan bir yapım. Filmi bugüne kadar izlememiş olsanız bile mutlaka bu filmden birkaç görüntüyü biliyorsunuzdur, o denli akılda kalıcı sahneler var filmde.

1946 yılında ilk uyarlaması yapılan eserin 1981 yılındaki uyarlaması Jessica Lange ve Jack Nicholson’ın ekran personalarından da olsa gerek daha ünlü. Tabii bu ünde müthiş senarist David Mamet’in payı büyük.

Filmin konusu kısaca şöyle özetlenebilir: ABD’de tüm şiddetiyle süren ekonomik kriz yıllarında, bir eyaletten öbür eyalete adeta sürüklenen Frank, güzel Cora ve kendinden yaşça büyük kocası Nick’in işlettiği küçük bir lokantaya gelir. Nick’in acıyıp yer gösterdiği Frank çok zaman geçmeden Cora’yla tutkulu bir ilişki yaşamaya başlar. Aşktan gözleri kör olan sevgililer Nick’i öldürüp hem özgürlüklerine hem de sigortadan gelecek yüklü paraya sahip olmaya karar verirler. Bakalım bu planları onları nerelere sürükleyecektir.