22.05.2018

Todd Haynes’den Freud’u Konu Alan Dizi

Amazon’dan Freud Dizisi

Geçtiğimiz günlerde Cannes Film Festivali’nde gözüken yönetmen Todd Haynes’i son olarak Wonderstruck filmiyle görmüştük. Yönetmenin sıradaki projesi de Cannes’da gün yüzüne çıktı. Amazon’un Sigmund Freud’a odaklanacak mini serisinde yönetmen koltuğu Haynes’in olacak.

Todd Haynes geçmişte verdiği röportajlarda Sigmund Freud’un düşünce ve çalışmalarına duyduğu ilgiyi belirtmişti. Haynes: “Düşüncelerinde ne kadar radikal olduğunu unuttuğumuz bir figürü yeniden gözden geçirmeliyiz çünkü bu insanlar kültürümüze ve modern bir toplum anlayışına ulaşmamızda önemli rol oynadılar.” şeklinde konuşmuştu.

Sigmund Freud, psikanaliz kurucusu olan Avusturyalı nörolog. Kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren Psikanalitik kuramın kurucusudur. Bir psikoterapi tekniği olarak psikanaliz, hastaların zihinsel süreçlerinin bilinçdışı unsurları arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmaya çalışır. İnsanın en huzurlu zamanlarını annenin rahmindeyken geçirdiğini, hayatındaki en buyuk acıyı doğarken yaşadığını savunan düşünceleri vardır.