27.05.2017

Tom at the Farm: Reddetme, Gizleme ve Tutku

33. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma Bölümü’nde Radikal Gazetesi Halk Ödülü ile Venedik Film Festivali’nde (2013) FIPRESCI Ödülü kazanan Xavier Dolan’ın yönettiği Tom Çiftlikte filmi Başka Sinema kapsamında gösterime giriyor. Xavier Dolan’ın dördüncü uzun metrajı olan Tom Çiftlikte, aynı zamanda yönetmenin izlediğim ilk filmi.

Film, Tom’un sevgilisi Guillaume’un cenazesi için Quebec kırsalında bulunan çiftlik evine gitmesini ve Tom’un Guilaume’un annesi Agathe ve abisi Francis ile ilişkisini konu ediniyor. Tom Çiftlikte filmi aynı zamanda Michel Marc Bouchard’ın yazdığı bir tiyatro oyunundan da uyarlama.

Agathe oğlu Guillaume’nun eşcinsel olduğunu bilmiyor ve Tom da kendisini oğlunun “sevgilisi” olarak değil, bir arkadaşı olarak tanıtıyor. Agathe belki de oğlunun cenazesine katılan tek arkadaşı olduğundan Tom’a karşı gayet sıcak davranıyor ve hatta oğlunun kendisinden uzakken yaşadıklarını Tom’dan dinleyip, ondan güç alıyor. Francis ise Tom ile kardeşi arasındaki ilişkiyi bildiğini açıktan ifade etmeden, Tom’a karşı sert ve acımaz davranıyor ve hatta kimi zaman şiddet uyguluyor. Francis Tom’a kardeşiyle olan ilişkilerini annesine yansıtmaması gerektiği yönünde uyarılarda bulunuyor. Bu sert tutum Tom ve Francis’te birtakım arzuları ortaya çıkarıyor. Arzunun kimi zaman tutkuya dönüştüğü (dans sahnesi) durumlar nedeniyle de Tom cenazenin ardından hemen çiftliği terk etmiyor ve Francis’de arzusunu bastırmaya çalışmasına rağmen Tom’un varlığından hoşnut oluyor. Birçok yan unsuru da barındıran film Tom’un daha önce aynı tutkular nedeniyle şiddete maruz kalan birinin durumuna tanıklık etmesi ile son buluyor. 

Xavier Dolan’ın, homofobiyi ve onun arkasına gizlenerek bastırılmaya çalışılan homoseksüelliği filmin içine iyi yediriyor ve bu sayede film LGBT sinemasının biraz dışına çıkarak daha olgun yapı kazanıyor. Francis karakterinin daha önce karşılaştığımız tipik karakterlerden farklı oluşu ve kendisiyle mücadelesi de filmin önemli bulduğum kısımlarından. Xavier Dolan’da festival zamanı verdiği röportajda da filmle ilgili şunları ifade etmişti: “Başka bir yaklaşımı, başka bir janrı araştırmak istedim. Bu film, hepsi de imkânsız aşk temasına bağlanan önceki filmlerimin abartılı romantizminden çok uzak. Tom Çiftlikte daha ziyade bir psikolojik gerilim ve aynı zamanda yas üzerine bir hikâye ama her şeyden önce sahtekârlıklarla, yalanlarla, oynadığımız rollerle, birbirimizi ya da kendimizi tatsız gerçeklerden korumak için anlattığımız hikâyelerle ilgili bir film.

Görüntü yönetmeni André Turpin’in de çok başarılı bir iş çıkarıyor ve filmin renkleri ve kullanılan planlarla müzikler izleyenleri gerilimin içine dahil ediyor. Agathe karakterini Lise Roy, Francis karakterini Pierre-Yves Cardin ve Tom karakterini de Xavier Dolan başarılı bir şekilde oynuyorlar. Tom Çiftlikte, geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen 67. Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü kazanan ve merakla beklenen Xavier Dolan’ın son filmi Mommy öncesi görülmeyi hak ediyor.