31.05.2017

Toz Ruhu: Fantezinin Kralı Metin Tosyalı

Kısa filmler çekerek sinema dünyasına tecrübeli adımlarla giren Nesimi Yetik, tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra ‘Zan Şer Hiç’, ‘Annem Sinema Öğreniyor’ ve ‘Döşeğimde Ölürken’ adlı kısa filmleri çeker. Annesi ile kendisinin oynadığı ‘Annem Sinema Öğreniyor’ Berlin film festivali başta olmak üzere birçok festivalde ödül aldı. Kısa filmlerin ardından gerçek bir hayat hikayesini beyazperdeye aktarmak için kolları sıvayan Yetik, bunun altından da başarı ile kalktı ve Toz Ruhu ile Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alarak döndü. 

Sinemamızda arabesk ya da fantezi müzik seven, söyleyen karakterler çokça işlenmiştir. Hele kırdan kente şarkıcı olmak için gelen karakterleri unutmak mümkün mü? Bunlardan en unutulmazı ise Ali Nazik karakteridir. Muhsin Bey filminde izlediğimiz bu karakteri sürekli arabesk, fantezi söylerken görürüz. Ne var ki Ali nazik ve benzeri karakterlerin tek amacı şarkıcı olmak, kaset çıkartmaktır. Ancak bu amaç doğrultusunda hayata tutunabilirler. Bu da karakterleri birer “kaybeden”, filmleri de fazlasıyla melodram yapar.

Oysa Nesimi Yetik’in gerçek hayatta yaşayan Metin Tosyalı’nın hikayesinden yola çıkarak çektiği filmdeki Metin karakteri, daha mantıklı bir kişi görüntüsü çiziyor. Fantezi müziği çok sevmesine rağmen bunu yaşama sebebi haline getirmemiş, hayallerini gerçekleştiremese de ne hayata ne de müziğe küsmemiş biridir Metin Tosyalı. Çok sevdiği temizlik işine devam ederken boş kalan zamanlarında da müziğini icra etmeyi sürdürüyor. Tosyalı ufak şeylerle mutlu olmayı biliyor. Tek başına söylediği bir şarkıyı kaydederken yüzünden okunan mutluluk onu anlamamıza yetiyor. Mesleğinde değme temizlikçi kadına taş çıkaracak denli profesyonel olan Tosyalı karakterine bir de simetri takıntısı eklenince, karakter çok daha renkli bir hal alıyor.

Onur Ünlü kafasından esintiler taşıyan bu karaktere yönetmenin yapımlarında sıkça izlediğimiz başarılı oyuncu Tansu Biçer hayat veriyor. Başrolde Biçer gibi yetenekli bir oyuncu olunca, seyirci yan rollerden pek de büyük beklentiye girmez genellikle. Ama hiç beklenmeyen bir yan karakter bazen o kadar iyi bir oyunculuk sergiler ki izleyenlere sürpriz yapar. İşte Tosyalı’nın yeğeni olarak izlediğimiz Aytaç Uşun öyle bir oyunculuk sergiliyor. Uşun, daha önce oynadığı Silsile filmindeki başarısını da katlayarak kendini fazlasıyla ispat ediyor. Ayrıca küçük bir rolde Settar Tanrıöver’i de hayranlıkla izlediğimizi belirtmem gerekir sanırım.

Yetik, Toz Ruhu’nda hikayeye çok odaklanmadan tamamen karakter üzerinden ilerlemeyi tercih ediyor. Filmin her anında Metin Tosyalı’yı izliyor, onu takip ediyoruz. Bazen tek başına bazen de yan karakterlerin hikayeye dahil olmasıyla umutlandığı anlarını izliyoruz. Yönetmen kapalı ve dar mekanlarda hareketsiz kamera ile yapılan çekimler ile karakterin sıkışmışlığını bize de yaşatıyor. Duvarlarında şarkıcı resimlerinin ve tik takları hiç eksik olamayan saatin olduğu ev tasarım olarak tam bir Metin Tosyalı portresi niteliğinde.

Filmin sonunun nasıl biteceğini seyirciye bırakan Toz Ruhu başlangıcında toz zerrecikleri ile bizi karşılarken sonunda ise ışıklar içinde uğruluyor. Pek alışık olunmayan bir karakteri perdeye başarılı bir şekilde yansıtan yönetmen zoru başarıyor. Dillere pelesenk olacak besteleri ile ise kolay kolay unutulmayacak bir işe imza atan Toz Ruhu asla kaçırılmamalı diyor ve sizi Metin Tosyalı’dan dinlediğimiz o harika şarkının sözleriyle baş başa bırakıyorum.

Kalbime söyle taş mı basayım

Verdiğin sözü nasıl unutayım

Ellerini böyle boş mu tutayım

Yârin olmazsa olmazı var