04.07.2018

Transeksüel Aktrislerden Scarlett Johansson Tepkisi

Transeksüel Aktrislerden Johansson’a Sitem

Hollywood Trans Birey Rollerinde Oynamamızı Bile İstemiyor

Transeksüel kimlikli aktrisler Trace Lysette ve Jamie Clayton, Scarlett Johansson’ın Rub&Tug filminde trans bir bireyi oynayacağı haberine Twitter üzerinden tepki gösterdiler. Lysette’yi Amazon’un komedi dizisi “Transparent”ta, Clayton’ı ise Netflix’in yeni nesil kült dizisi “Sense 8″te izlemiştik.

İkili, Hollywood’un hala çiftestandart uyguladığını ve transeksüel bireyleri oynamak için seçmelere bile katılmalarına izin verilmediğini vurgulayarak isyan etti.

Lysette Twitter üzerinden yayınladığı postta, “Bu ne demek? Yani siz bizi oynamaya devam edebilirsiniz ama bizler hepinizi oynayamayız öyle mi?” diyerek şikayetini dile getirdi. Sözlerine Hollywood’un ne kadar berbat bir yer olduğunu eklemeden edemeyen aktris Johansson’ın rolüyle ilgili duygularını paylaştı.

Clayton ise “Biz trans karakterlerden başka bir rolü oynamak için seçmelere bile giremiyoruz.” dedi. Bu eleştirilere sessiz kalmayan Scarlett Johansson ise “Onlara Jared Leto, Felicity Huffman ve Jeffrey Tambor’un temsilcileriyle konuşabileceklerini söyleyin.” diyerek daha önce trans kadın rolleri oynamış bu üç oyuncuya gönderme yaptı.

Transeksüel aktrisler ise onların Hollywood’da oynayabilecekleri -ne yazık ki- tek rolü de hetero oyuncuların çaldığını düşünüyor ve “onlar sadece bizim ne yaşadığımızı taklit edebilirler” diyerek haklı tepkilerini ortaya koyuyorlar.

Kaynak: indiewire