01.06.2017

DİZİ: Transparent

Transparent_UXAS1_TV_Transparent_S1._V360745579__SL940_

Amazon yeni sezonla birlikte dizi sektöründe şaha kalktı. İnternet ortamı üzerinde pilot bölümlerini yayınlayıp gelen tepkilere göre sezona onay veriyorlar. Mozart in the Jungle ve Bosch’la birlikte bu yazıda bahsedeceğim Transparent da onay alanlar arasında. Senarist ve yönetmen koltuğunda Six Feet Under efsanesinden tanıdığımız Jill Soloway’in olduğu dizinin başrollerinde Arrested Development’tan Jeffrey Tambor, Girls’den Gaby Hoffmann, Amy Landecker ve Jay Duplass var. Dizinin şu ana kadar 10 bölümden oluşan ilk sezonu yayınlanıp sezon finali yaptı.

Transparent, erkek bedeninde yaşayan bir kadın gibi hisseden Maura’nın bunu ailesine, çevresine açıklamasını ve devamında yaşadıklarını konu alıyor temelde. İlk bölüm, durumunu çocuklarına açıklamasıyla başlıyor. Eşinden ayrılmış yalnız bir baba olan Maura’nın yaşadıkları ana hikâye olsa da, çocukları ve karışık cinsel hayatları dizinin diğer destek ayakları. Evli ve iki çocuk annesiyken bir anda âşık olduğu kadını seçen Sarah, bağımlılık derecesindeki seks düşkünü Josh ve başarısızlık timsali Ali. Maura’nın yanı sıra çocuklarının hayatlarına da epey değiniyor dizi. Temelinde de insan ve bencilliği var aslında. Her ne kadar hepimiz önceliğimizi iyilik, fedakârlık, başkalarını mutlu etmek olarak dile getirsek de, temelde hepimiz duygularımız ve tutkularımız için yaşıyoruz. İlk sezon boyunca Maura ve çocuklarının ortak geçmişine bol bol flashback yaparak onların psikolojileri ve şu anki ruh hallerine nasıl geldikleri güzel bir şekilde sunuluyor.

Cinsel kimlikler, yönelimler ve türevleri her ne kadar dünyanın geri kalanındaki kadar olmasa da ABD’de de hâlâ bir tabu. Son on beş yıldır bunun aşılmasında da televizyon programları ve diziler büyük rol oynadı. Adım adım yan karakter, yan hikâyede gördüğüm gay/lezbiyen ilişkiler zamanla başrol, ana hikâyeye de geçti ve artık piyasadaki dizilerin azımsanmayacak bir kısmında rastlamak mümkün. Transparent ise, bunun doğallığını anlatmaktan çok, o insanların kimliklerini keşfederken ve dile getirirken yaşadıkları zorluklara değinmek gibi zor bir işi üstleniyor ve hakkından geliyor.

2015 Altın Küre ödüllerinde Girls, Orange Is The New Black gibi adayların arasından sıyrılıp En İyi Komedi Dizisi ve En iyi Erkek Oyuncu ödülünü alan Transparent yavaş yavaş izleyici kitlesini oluşturuyor. Bazı yerlerde aldığı ödüller için ABD’nin cinsel kimlik konusundaki hassaslığının torpili olarak bahsedilse de, o bölgeyi sömürmekten ziyade açıklamayı amaç edinmiş. Time’a göre de 2014 Sonbahar döneminin en iyi dizisi. İyi seyirler…