13.03.2019

Tsumiki no ie: Sular Altında Kalan Hatıralar

Fransız animasyonlarından aşina olduğumuz çizgilerle Japon minimalizminin buluştuğu oldukça duygusal bir kısa film var bu hafta köşemizde… Tsumiki no ie veya uluslararası adıyla The House of Small Cubes.

Kunio Kato‘nun yönettiği bu harika kısa animasyon, 2008 yılında kazandığı Oscar ödülü ile de duyurmuştu adını kısa film sevenlere.

Filmin ilk dakikalarında yalnızlığı ile dikkat çeken bir adamın günlük rutinini izliyoruz. Ancak saniyeler ilerledikçe ortada farklı bir durumun olduğunu sezmeye başlıyoruz. Sabah yatağından kalktığı zaman ayakları sular içinde kalan adamın tepkisizliği şaşırtıyor önce bizi, sonrasında ise bu durumun da bir rutin haline geldiğini görüyoruz. Sular altında kalan evinin üzerine yeni bir kat çıktığını izliyoruz adamın, yıllardır bu katların çıkıldığını da fark ediyoruz ve geride sular altında kalmış bir yaşamın izlerini görüyoruz.

Adamın ağzından düşürmediği piposu suya düşünce onu almak için suya dalmasıyla birlikte biz de onunla geride bıraktığı hayatının sular altında kalan hatıralarına dalıyoruz. Daldığı her katta başka bir anısı canlanan adamın yaşamına ve yalnızlığına ortak oluyoruz.

Oldukça melankolik olan bu kısa animasyonu eminiz ki çok beğeneceksiniz. İyi seyirler…