13.11.2020

Türkiye Oscar’a 7. Koğuştaki Mucize Filmini Gönderiyor

En iyi uluslararası film kategorisi için Türkiye’nin Oscar aday adayı 7. Koğuştaki Mucize filmi

Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan on altı kişilik seçici kurul, Oscar için seçimini 7. Koğuştaki Mucize filminden yana kullandı. 

Pandemi dolayısıyla normal tarihinden farklı olarak 25 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşmesi planlanan 93. Oscar Ödülleri’nin “En İyi Uluslararası Film” dalında yarışacak filmler için dünyanın dört bir yanından aday adayı filmler seçiliyor.

Aras Bulut İynemli’nin başrolde olduğu filmde yedi yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli’nin yanı sıra Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur gibi isimler yer alıyor

Filmin Türkiye’nin Oscar aday adayı olması beraberinde bir tartışmayı da başlattı çünkü film orijinal bir hikâyeye dayanmıyor. Film, Güney Kore yapımı Miracle in Cell No 7 adlı filmden uyarlama.

“2019 yılının son çeyreğinde gösterime giren ve seyirciden büyük ilgi gören 7. Koğuştaki Mucize, toplamda 5.361.450 seyirciye ulaşarak tüm zamanların en çok izlenen filmleri listesinden 8. sırada yer alıyor.”*

*Bilgi boxoffice sitesinden alınmıştır.