03.06.2017

Uluslararası Edirne Film Festivali

Afiş

Uluslararası Edirne Film Festivali 20-26 Kasım’da…

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Uluslararası Edirne Film Festivali Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin destekleriyle 20 – 26 Kasım 2015 tarihlerinde gerçekleşiyor. Uluslararası ve ulusal film yarışmaları, engelsiz film gösterimleri, sergiler ve sinemacılarla söyleşilerin yer aldığı festival programı 13 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Tony Gatlif Edirne’de

Festival’de Uluslararası Uzun Film yarışması jüri başkanlığı görevini üstlenecek Cezayir asıllı Fransız (Roman) yönetmen Tony Gatlif yapıyor. ‘Transilvanya’, ‘Özgürlük’, ‘Öfkeliler’, ‘Çılgın Yabancı’ gibi unutulmaz filmlerin yönetmeni olan Gatlif’in son filmi ‘Geronimo’, festival kapsamında Edirneli seyirciyle buluşacak. Gösterim sonrası Gatlif sinemaseverlerle bir araya gelecek. Balkan ve Doğu Avrupa sinemasından filmlerin jüri karşısına çıkacağı yarışmada kazanan en iyi film “Günebakan En İyi Uluslararası Film” ödülü ve 10.000 Euro’nun sahibi olacak.

Festival jürisi

En iyi Günebakan Ödülü verecek Uluslararası Ana Jüri Tony Gatlif (Jüri Başkanı), Zeynep Dadak, Vladimir Karanikolov, Cristian Comeaga ve Guilia Achilia’dan oluşuyor.
Ulusal Uzun Metraj jürisi ise Biket İlhan (jüri başkanı) Şenay Gürler, Okan Arpaç, Aytekin Çakmakçı ve Seyfettin Tokmak’tan oluşuyor. Kısa Film jürisinde yer alan isimler ise şöyle: Begüm Akkaya, Elfe Uluç ve Uğur Şahin.

Festivalin Siyad Jürisinde Çoşkun Çokyiğit, Çağdaş Günerbüyük ve Fatih Özgüven yer alıyor.

Festival Filmlerinde Türkiye Galası

Michael Almereyda’nın 2015 yapımı ‘Deney’ filmi , José Manuel Cravioto’nun 2015 yapımı ‘İntikam Gecesi’ filmi, Ognjen Svilicic’in, ‘Kurallar Böyle’ filmi, Yared Zeleke’nin Etiyopya yapımı ‘Kuzu’ filmi gibi yirmiye yakın film festival kapsamında Türkiye galalarını gerçekleştirecek.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma Filmleri…

Abluka / Frenzy / Emin Alper

Çekmeceler / Drawers / Caner Alper

Dolanma / Entanglement / Tunç Davut

Eksik / Lack / Barış Atay

Kar Korsanları / Snow Pirates / Faruk Hacıhafızoğlu

Kuzu/ The Lamb / Kutluğ Ataman

Misafir / The Visitor / Mehmet Eryılmaz

Nefesim Kesilene Kadar / Until I Loose My Breath / Emine Emel Balcı

Saklı / Secret / Selim Evci

Sesime Gel / Come to My Voice / Were Denge Min / Hüseyin Karabey

Ulusal Kısa Metraj Yarışma Filmleri

Altın Vuruş / Golden Shot – , Gökalp Gönen, Türkiye, 2015, 9′

Azad / Azad, Yakup Tekintangaç, Türkiye, 2015, 16′

Çarşı / Downtown / Noğa, Miraç Atabey, Türkiye, 2014, 20′

Denizatı / Hippocampus, Süleyman Arda Eminçe, Türkiye, 2015, 16′

Günah / The Sin, Gülistan Acet, Türkiye, 2015, 14′

İğne Deliği / Pinhole, Oğuz Anbarlı, Türkiye, 2015, 16′

Nar Zamanı / Pomegranate Time, Cevahir Çokbilir, Türkiye, 2014, 15′

Salı / Tuesday, Ziya Demirel , Türkiye, 2015, 12′

Sonuç / Result, Hakan Sümer, Türkiye, 2015, 5′

Wong Kar Wai Üzerine Kısa Bir Film / A Short Film About Wong Kar Wai, Serdar Önal, Türkiye, 2015, 20′

Engelliler ve Çocuklar İçin Film Gösterimleri

Uluslararası Edirne Film Festivali süresince çocuk filmleri ve görme ve işitme engelli bireyler için özel hazırlanmış sesli betimlemeli, işaret dili ve altyazılı filmler festival programında yer alacak. Tüm çocuk filmleri ve engelsiz filmler ücretsiz olarak seyircisiyle buluşacak.

Engelsiz Filmler de Mahmut Fazıl Coşkun’un Yozgat Blues, Can KIlcıoğlu’nun Karnaval ve Martin Scorsese’nin Hugo filmleri gösterilecek.

Miniklerin seçkisinde ise Simon Niblett’in güzel görüntülerden oluşan Penguen Kral’ı, Enrique Gato imzalı Hazine Avcısının Maceraları ve Esben Toft Jacobsen’den Cesur Tavşanın Sihirli Macerası filmleri yer alıyor.