19.01.2022

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin Filmleri Belli Oldu

5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin yarışma filmleri ve dünya panorama seçkisi belli oldu

Kadın Yönetmenler Derneği tarafından 27 Şubat- 8 Mart 2022 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin seçkileri belli oldu.

Prof Berrak Taranç, Dr. Öğr. Üyesi Dilaver Bayındır ve yönetmen Dilek Çolak’ın yer aldığı ön jüri, 59 ülkeden gelen 245 film arasından finalistleri belirledi. 28 ülkeden 98 filmin yarışacağı ve gösterileceği filmler İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde İzmirli sinemaseverlerle buluşacak. Bazı bölümleri çevrimiçi etkinlikler şeklinde de düzenlenecek olan 5. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nde Altın Makara için yarışacak filmlere ödül olarak dünyadaki pek çok festivale filmleri ile katılabilmeleri için ücretsiz başvuru kodları ödül töreninde takdim edilecek. Bu yıl teması “sınırlar” olan festival, sınırları aşmaya devam ediyor!

Bekleyiş – Aslı Akdağ

Kamera Göz Ulusal Belgesel Kategorisi Finalistleri

Acı ve Tatlı, Didem Şahin
Bekleyiş, Aslı Akdağ
İçtima, Nuray Kayacan
Sıradan Birkaç Gün, Pınar Okan
Kişi ve Mekan, Zuhal Kaya
Vatansız, Esra Yıldız

Uluslararası Altın Makara Finalistleri

A Butterfly’s Heart, Inesa Kurklietyte Litvanya
La Lupa Manon Décor, Michele Salimbeni Fransa
White Whale, Tatyana Fedorovskaya Rusya
Marianne, Valentina Canavesio Fransa
First Snow, Nathalia Konchalovsky Rusya
Iron Deficiency, Azadeh Abadpour İran

Mamaville – Irmak Karasu

Kısa Candır Ulusal Kısa Film Finalistleri

Bayrak, Pınar Göktaş
Dostlar, Elif Büşra Keleş
Mamaville, Irmak Karasu
Paylaşılan Yalnızlık, Nurbanu Atalay
Plastik Rüya, Merve Bozcu
Siz Biraz Uzak Kaldınız, Elif Refiğ
Teslimat, Doğuş Özokutan

Kamera Göz Uluslararası Belgesel Finalistleri

What Nobody Talks About, Hansine Killingmoe Såstad Norveç
For What Sın!?, Maryam Ebrahimvand İran
80.000 Schnitzel, Hannah Schweier Almanya
EN CAMINO – México, Machismo And Clouds Isabella Cortese, Federico Fenucci, Giuditta Vettese İtalya
Sweeping Yerevan Nairi Hakhverdi Ermenistan
My Upside Down World Elena Goatelli İtalya
Identıty Es Alena Cıncerova Çek Cumhuriyeti

Animasyon Uluslararası Finalistler

Larvae Story, Hyemin(Roda) Kim(Na) Kore
Korosi, Burcu Özkan Türkiye
Fish Out Of Water, F. Nur Özkaya Türkiye
The Classmate, Anastasia Dimitra Yunanistan
Steve&Steve, Merve Çaydere Türkiye
Pandora, Tova Beck-Friedman Amerika

Deneysel Uluslararası Finalistleri

Doll Story, Shakila Samavati İran
The Thırd Slaughterhouse, Sogol Izadi Fard İran
Women – A Documentary About The Status Of Women In The Society, Kateřina Wiecková Çek Cumhuriyeti
The Women Of Icarus, Marie M’alaya Saurat Fransa
What A Circus Anita Pico Birleşik Krallık
Pass Elika Abdollahi İran
I Don’t Want To Be A Human Anymore Martina Selva İtalya
Misplace Maede Jenab İran
Malumun İlamı Dilara Mutlu Türkiye

Fish Like Us – Raphaela Schmid

Kısa Candır Uluslararası Finalistler

Chinese Fusion, Siyu Yan Çin
Flee, Xinyi Hong Birleşik Krallık
Delphyne Vasilisa Forbes Birleşik Krallık
Flawless, Anaïs Lonkeu Fransa
Ashes Saeedeh Dalirian İran
Matryoshka Yalda Zadvan İran
2 Lines / 2 Lives Alyona Kaporina Ukrayna
Coo – Coo Svetlana Belorussova Rusya
The Jackpot Alice Von Gwinner Almanya
Dısh, Rana Vaezi, Ozra Khan Khajeh İran
Eyelashes Of The Exodus Zoé Simpson, Victor Picard Fransa
201 Days, Zınn-Justın Anne Fransa
Emergency Maryam Esmıkhanı İran
Dirty Hands, Rosselet Ruız Hélène Fransa
Il Dısordıne Del Mosaıco, Vittoria Rizzardi Penalosa İtalya
A Superheroes’ One, Chon López Solano Spain
The Palace Of The Sunflower Seed,s Beatriz Velilla, Hernán Cabo İspanya
Housemaid #2, Roxanne Stam Hollanda
Havens – Rıfugı, Elena Grıggıo İtalya
Ancora Non Lo So, Maaria Sayed İtalya
Fish Like Us, Raphaela Schmid Avusturya
Comrade Tito, Olga Kosanović Almanya, Avusturya