07.11.2021

Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nın Yeni Yüzü Belgesel Oldu

Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nı nasıl bilirdiniz?

Kaset ve CD piyasasının çöküş yaşaması, yerini tamamen dijitalleşmeye bırakması sonucu bir zamanların şöhret kapısı olarak görülen Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nın koridorlarının boşaldığını söylemek mümkün.

Bir zamanlar tarlasını, bağını bahçesini satanların büyük umutlarla geldikleri bu çarşı o güzel günlerin bittiği bir masal dünyası gibi yok olma noktasına geldi. Bugün “ünlü fabrikası” Unkapanı Plakçılar Çarşısı’na gidenleri artık kiralık-satılık dükkan ilanları karşılıyor. Ve o eski-güzel günlerden kalan sararmış albüm afişleriyle dolu boş dükkanlar.

Yönetmen Tayfun Belet eskilerin bu “ünlü fabrikası”nı, Unkapanı Plakçılar Çarşısı’nın yeni yüzünü belgesel haline getirdi. Unkapanı-Bitmeyen Masal; umutlarını bir mekana bağlayan, bitti denilen masalın sahnesini hayalleri uğruna terk etmeyen ve bu uğurda kendi masallarını uyduran insanların trajikomik hikayesini anlatıyor.

Bu masalın bittiğine inanmayanlar, gelip dönemeyenler, kalanlar, hayal kırıklıklarıyla geçen yıllara rağmen hala şöhret olmayı umanlar, gidecek başka yeri olmayanlar, bu masalın içinde yaşamaktan bıkmayanlar belgeselin renkli ve gerçek yüzünü oluşturuyor.

Detaylı, renkli ve aynı zamanda hüzünlü görüntülerin eşlik ettiği ve ilk gösterimini geçtiğimiz ay 58. Antalya Altın Portakal’da yapan Unkapanı: Bitmeyen Masal festivalleri dolaşmaya devam ediyor. Belgeselin yeni hikayelerinin, yeni hayatlarının çekim çalışmaları da bir yandan devam ediyor!

Unkapanı afiş

Künye:

Yapımcı & Yönetmen: Tayfun Belet
Yapım: Tabu Film Yapım
Genel Koordinatör: Eda Öztürk
Uygulayıcı Yapımcı: Erkan Gezginci
Müzik: Mehmet Taylan
Görüntü Yönetmeni: Tayfun Belet
Yönetmen Asistanları: Emre Bolat & Sercan Erdoğan
Kamera: Şafak Şen & Mehmet Balcı & Muhammed Dikenli
Kurgu: Tayfun Belet
Post Prodüksiyon Sorumlusu: Furkan Erkoç
Ses: Ronayi Aydın
Ses Tasarım: Çağlar Yeşilay
Hikaye: Tayfun Belet
Hikaye Koordinasyon: Tayfun Belet & İbrahim Metin
Yapım Asistanları: Meltem Eren & Baran Türk
Kamera Asistanları: Dilvin Ektiren & Rana Demir
Müzik Mix & Mastering: Kutay Sarıgül
Afiş Tasarım: Kutay Oza