07.08.2020

Ünlü Filmlere Bakış Açınızı Değiştirecek 10 Teori

Interstellar

Mutlu son ancak, ölen bir adamın hayalidir.

Filmin sonuna doğru, Anne Hathaway ve Matt Damon’ın kafada soru işaretleri bırakan monologlarından sonra, Cooper dünyaya bilgi ulaştıran bir robotla birlikte karadeliğe doğru yola koyulur. Birçok insanın bu “mutlu son” ile kafası karıştı, diğerleri ise tatmin olmadı.

Bir noktada film Dylan Thomas’ın Do Not Go Gentle Into That Good Night filmine referans veriyor. En yaşlı şahıs bu şiiri sürekli tekrarlıyor. Bu insanlığa yok oluş karşısında vazgeçmemesi için verilen bir öğüt gibi gözükse de aslında bir methiyedir. Şiir ölümün kaçınılmazlığıyla ilgilenmektedir. Bizim ölümü bu kadar kolay göremediğimiz için hayatımızı da rahat yaşayamadığımızın imasını yapar.

Cooper karadelikteki son dakikalarına girerken “İnsan ölmeden önce sevdiklerini görür” sözünü hatırlar. Bu imge bir ipucu gibidir. Bütün bir film aslında onun ölmeden önce gördüğün anlık görüntülerden oluşmaktadır. O aslında gerçekten de kitaplıktaki hayalettir.

Argo

Hollywood’a hakikat hakkında ağır bir eleştiri.

Ben Affleck’a Oscar kazandıran film İran rehin krizini konu alıyor. Fakat filmin konusu gerçekte gelişen konudan biraz farklı olarak gelişiyor ve Amerikalılar yine kahraman oluyor.

Çok az kişi olayların bu şekilde saptırılıp gerçekmiş gibi kabul edilmesi hakkında konuştu. Eleştirmenler ise bunun Hollywood’un gücünü kullanan Argo’nun yapımcılarının eğlendirme amacı olan filmleri manipüle edip olayları saptırarak ülke dışında propaganda yapması şeklinde değerlendiriyor.

Tarihsel olayları yakından takip etmeyen izleyiciler ise dönen olanlardan habersiz bir şekilde Argo’da olanı kabul ediyor. Bu örneklerden sadece birisidir. Modern stüdyolar teoride ne kadar liberal olsalar da bu şekilde kapitalist düzenden uzak kalamıyorlar.

12345