11.03.2021

Ünlü Görüntü Yönetmeni Aytekin Çakmakçı Yaşamını Yitirdi

Haber: Ayça Özlen

Yeşilçam’dan Bir Yıldız Daha Eksildi…

Aytekin Çakmakçı, 1980’li ve 90’lı yıllarda “Muhsin Bey, İpekçe, Arabesk, Düttürü Dünya, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri” gibi filmlerde görüntü yönetmenliği yapmıştı.

Gece yarısı kalp krizi geçiren Çakmakçı, kaldırıldığı Fatih Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve sabah saatlerinde yaşamını yitirdi. Usta sanatçı, 71 yaşındaydı. Çakmakçı bugün Bahçecik Mezarlığı’nda defnedilecek.

Aytekin Çakmakçı kimdir?

“İyi film doğru görüntüler toplamıdır.”

Aytekin Çakmakçı 1949 Trabzon doğumlu. Çok genç yaşta set fotoğrafçılığı ve kamera asistanlığıyla girdiği sinemada, usta bir görüntü yönetmeni oldu. 1984’te Acı adlı filmden başlayarak yetmiş beş sinema veya TV yapımında görev aldı. Bunların arasında 80’lerde Kan, Yılanların Öcü, Güneşe Köprü, Prenses, Sen Türkülerini Söyle, Çağdaş Bir Köle, Bir Avuç Gökyüzü, Biri ve Diğerleri, Muhsin Bey, İpekçe, Arabesk, Düttürü Dünya; 90’larda Kurt Kanunu, Uzlaşma, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Yumuşak Ten, Işıklar Sönmesin, Mum Kokulu Kadınlar, Avrupalı gibi filmler ön plana çıkıyor.

Çakmakçı, Şerif Gören’den Tunç Başaran’a, Ertem Eğilmez’den Orhan Aksoy’a, Zeki Ökten’den Bilge Olgaç’a, Erdoğan Tokatlı’dan Ersin Pertan’a, İrfan Tözüm’den Sinan Çetin’e, Reis Çelik’ten Ümit Elçi’ye birçok yönetmenimizin en başarılı filmlerine katıldı. Mesleğini çok iyi bilen, kuramdan pratiğe her alanda deneyimli ve yetkin bir sanatçı olarak tanındı. 1986’da Yılanların Öcü ile Altın Portakal’da, 1996’da ise Mum Kokulu Kadınlar ve Işıklar Sönmesin’le Altın Koza’da En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Çakmakçı, 1987’de Yalnız Efe ve ardından Yaprak Dökümü dizileriyle başladığı TV çabalarını daha sonra ön plana aldı. Ve 2000’li yıllarda hemen tümüyle TV için çalıştı. Ayrıca, 2013 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 31. İstanbul Film Festivali’nde “Sinema Onur Ödülü”‘ne layık görülmüştür.