27.07.2016

Usta Yönetmenlerin En Zayıf Halkaları

Steven Soderbergh – Magic Mike (2012)

Magic Mike (Striptiz Kulübü) fragmanıyla karşılaşınca çok net bir şekilde Steven Soderbergh’in ne yapmaya çalıştığını sorgulamıştım kendimce. Evet, sinemadaki ilk uzun metraj filmi Sex, Lies and Videotape (1989) övgülere ve ödüllere boğulan, ardından çektiği Kafka (1991) ile benim için en değerli işlerden birine imza atan Soderbergh “Ne yapıyor bu adam?” sorusunu uzun zamandır sorduruyor bana.

Biliyorsunuz aynı yıl (2000) çektiği iki filmle Akademi’den adaylık koparan bir yönetmen Soderbergh. Hafızanızın canlanmasına yardımcı olalım: Brockovich ve Traffic’le 2001 yılında “en iyi yönetmen” kategorisinin beşte iki kontenjanını Soderbergh doldurmuş ve Traffic’le de ödülü almıştı. Hatta o yıl iki filmle birden aday olmasının onun aleyhine işleyeceği, oylarının bölüneceği çokça konuşulmuş ama o dediğimiz gibi, Traffic’le ödülü almaya hak kazanmıştı.

Magic Mike, Channing Tatum’un kendi hayatından kesitler taşıyan, Türkçeye çevrilmiş adıyla da kendini belli eden, striptizciler ve onların hayatı tarzı bir film. Filmin striptiz şovları kısmı –ki filmin bir saat elli dakika olduğunu ve bu kısımları filmde bayağı bir alan kapladığını düşünürsek- filmin baskın yönü. Belki böyle olmasa ortaya çıkacak yani elde kalan hikâyenin sıkıcılığı kimseyi sinemaya çekmeyecektir. Magic Mike sadece vücut gösterisi yapan ve erkek vücudunu pazarlama zihniyetinden dem vurabileceği yerde aynen bu pazarın ortağı olan bir film ve filmin dans şovları dışında çekilebilir bir yanı yok maalesef. Tabiî o dansların da ne kadar izlenebilir olduğu, ne kadar ilgi çekebileceği kişiden kişiye değişebilir. Erkek striptizcilerle ilgili film dendiğinde benim aklıma ilkin bir Peter Cattaneo filmi olan The Full Monty (1997) gelir. Tabiî oradaki motivasyon, oradaki dertler ve çözüm yollarıyla bu filmin boy ölçüştürülmesi olası değil. Yine de aklınıza gelirse bir izleyin derim The Full Monty’yi. En azından hem sınıfsal dertlerin oluşturduğu altyapısı ve çözümlerin getirdiği kara komedisiyle izlenmeyi daha fazla hak eden bir film izlemiş olursunuz. 

Seçil TOPRAK