10.05.2016

USUKFF: Festival Günlükleri – 5 –

uçan-süpürge-kapak

Köpek

Yönetmen Esen Işık’ın ilk Türkiye gösterimini ilk olarak !f İstanbul’da yaptığı uzun metrajlı filmi “Köpek” kapılarını bir kez daha 19. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde açıyor.

Acı bir Türkiye gerçeğine tanıklık eden film, Pippa Bacca’ya adanan öyküsünde Çağla Akalın’ın hayat verdiği Ebru karakterinin öyküsüne odaklanıyor. Evrende trans olmak , totaliter kavramlara karşı gelmek ve birarada olmak, yaşamak sorunsalına eğilen filmde, ne var ki filmsel bütünlük içinde gözümüzün arkasında değil; tam önünde akseden yeni yeni pek çok hikaye, filmde odak noktası haline gelecek şey/şeylerden sapmayı beraberinde getiriyor. Bir acı var ama Köpek’te birden fazla acı var.

Çarşamba Çocuğu

Anne, çocuk ilişkisinin vaktinden evvel başlayan öykülerinden biri, Çarşamba Çocuğu (The Wednesday Child)”.

Yönetmen Lili Horváth’ın ilk uzun metrajlı filmi olan Çarşamba Çocuğu, genç anne-baba olan Maja (Kinga Vecsei) ve Krisz (Zsolt Antal)’in çocuklarının kendileriyle aynı kadere ortak olmaması adına savaştıkları toplum merkezli bir film. Devlet fonlarının peşi sıra koşan, hayatlarını bir anlamda düzene sokmaya çalışan bu aile filmi, ilk etapta hazırladığı yenilikçi duruşunu akış içinde kaybeden bir forma nail. Çokça örneğini izlediğimiz çocuğu için savaşan ebeveynler skalasında filmin durduğu düstur ise kullan-at bebek bezlerinin olduğu bir dönemde yıka-kullan bezlerin varlığını aramak gibi.