17.06.2021

Venedik Film Festivali’nden “Dune” Duyurusu

ResimDune 78. Venedik Film Festivali’nde

Blade Runner 2049, Arrival, Sicario ve Prisoners gibi filmlerle tanınan Denis Villeneuve’nin merakla beklenen yeni filmi Dune 3 Eylül’de Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak.

Frank Herbert’in aynı adlı etkileyici romanının merakla beklenen beyaz perde uyarlamasında başrolde Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Sharon Duncan Brewster, Stephen McKinley Henderson, Zendaya, Chang gibi isimler yer alıyor.

Film, Dune olarak da bilinen verimsiz çöl gezegeni Arrakis’i denetlemekle görevlendirilen soylu Atreides Hanedanı’nın asil ve genç oğlu Paul Atreides (Chalamet) hakkında bir yeniden uyarlama.

Filmin resmi yayınlanmış sinopsisi ise şöyle: Efsanevi ve duygu yüklü bir kahramanın yolculuğu olan Dune, ailesinin geleceğini güvence altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmesi gereken, anlayışının ötesinde büyük bir kadere doğmuş parlak ve yetenekli bir genç adam olan Paul Atreides’in hikayesini anlatıyor. Kötü niyetli güçler, gezegenin var olan en değerli kaynağın -insanlığın en büyük potansiyelini ortaya çıkarabilecek bir meta- münhasır arzı üzerinde çatışmaya girerken, yalnızca korkularını yenebilenler hayatta kalacaktır.

Variety’nin haberine göre Dune, 1 Ekim’de Warner Bros. ve HBO Max üzerinden sinemalarda aynı anda yayınlanacak.

Venedik Film Festivali 1-11 Eylül tarihleri arasında yüz yüze olarak gerçekleşecek. Daha önce duyurulduğu gibi, Bong Joon-ho, Venedik jürisine başkanlık ederken, İtalyan Oscar ödüllü oyuncu Roberto Benigni (Life is Beautiful) yaşam boyu başarı ödülü ile onurlandırılacak.

Kaynak: La Biennale di Venezia