01.06.2018

Vizyon Menüsü – 1 Haziran

Yılın iyi filmlerinden Cebimdeki Yabancı yeniden vizyona giriyor. Serra Yılmaz imzalı bu yapım belli ki gişesine yeni sayılar eklemek istiyor. Haftanın yerli filmlerinden Deniz ve Güneş ise tuhaf bir aşk hikâyesi anlatıyor. İnanılmaz manasız bir senaryoya sırtını dayayan yapım, doğal olarak arkasındaki boşluktan tepetaklak yuvarlanıyor. Dram yapmak isterken gülünç düşen işlerden biri oluyor.

Yaz aylarının gelmesiyle beraber korku filmlerinde artışlar göreceğiz. Bunun ilk belirtisi yerli yapım Cin-i Ayet oluyor. Her hafta bir blockbuster’ın vizyonu ziyaret ettiği bu günlerde kendine Türk korku filmi sever bir kitle arıyor. Ancak kotarılan film pek tatmin edici olmadığı gibi amatör ruh filmin akıcılığına dem vuruyor.

Diane Keaton ve Jane Fonda gibi isimleri kadrosunda bulunduran Kitap Kulübü, olgun kadınlar arasındaki dostluğa eğilen ve hayat içerisindeki çalkantıları irdeleyen naif bir film olarak vizyonda yerini alıyor. Haftanın pek de göze çarpmayan filmi alternatif komedi – dram filmleri arayanlar için tatmin edici olabilir. Ama klişelerin varlığı canınızı sıkacaktır.

Haftanın aksiyonları

Haftanın aksiyon filmi ise Kasırgada Vurgun oluyor. Maggie Frace, Toby Kebbell ve Ryan Kwanten gibi b sınıfı oyunculardan medet uman film, felaket filmleriyle soygun filmlerini bir arada harmanlayan son derece 90’lar televizyon kuşağında yayınlanan filmlerden hallice bir yapım olarak yorumlanabilir. Bir yere kadar eğlenceli olsa da film ikinci bölümde tempo ve hikâye olarak fazla düşüyor.

Sürükleniş haftanın alternatif filmlerinden biri olarak görülebilir. Bir aşk hikâyesini denizde hayatta kalma mücadelesiyle birleştiren film, Shailene Woodley’in oyunculuğuyla ayakta kalmaya çalışıyor. Denizin ortasında küçük bir tekneyle dev fırtınalara karşı görsel açıdan gösterişli sahneler sunan film, meraklısına heyecan verecektir. Ortalama bir film olmasına rağmen sürükleyici bir anlatıma sahip diyebiliriz.

Çocuklar için haftanın menüsünde bu hafta Cüce Dedektif Şerlok öne çıkıyor. Bahçe cücelerinden oluşturdukları karakterlerle dikkat çeken ve mizahi üslubunu buna göre düzenleyen animasyon serisi, bu sefer cüce konseptine Sherlock Holmes konusunu ekliyor. Böylece ortaya eğlenceli bir kırma film ortaya çıkıyor.

HAFTANIN ÖNE ÇIKAN FİLMİ VE ŞEF’İN TAVSİYESİ

Ahlat Ağacı

Baba Olmak Taş Gibidir, Sevgini Kalbine Gömersin

Nuri Bilge Ceylan Cannes sonrasında izleyiciyi çok bekletmeden filmini vizyona sokuyor. Bir baba oğul ilişkisinin köklerine dokunmaya çalışan Ahlat Ağacı, gündelik hayattan isabetli tespitleri ve yaratılan karakterlerin güçlü gerçekliği sayesinde izleyicisinin kalbinde derin yaralar açıyor. Nuri Bilge Ceylan filmografisi içerisinde belki de teknik anlamda en kusurlu filmi olsa da, yönetmen hikâye anlatıcılığıyla bu defoyu kapatıyor ve etkileyici olmayı başaran bir filme imza atıyor.