11.01.2020

Vizyon Menüsü – 10 Ocak

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz dört adet yabancı yapım önermek istiyoruz.

Islıkçılar

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan ilk filmimiz Islıkçılar (La Gomera – The Whistlers). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 2. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde seyirci ile buluşmuştu. Corneliu Porumboiu’nun yönettiği film, mafya ile iş birliğinde olan bir iş insanını hapisten kaçırmak için kurgulanan çetrefilli plan gereği Kanarya Adaları’na has bir ıslık dilini öğrenmek zorunda kalan polis memuru Cristi’nin hikâyesini anlatıyor.

Film, “Ocean’s” serisi usulü kovalamacalar, silahlı çatışmalar, Psycho (Sapık) göndermesi ve femme fatale’i ile soygun filmi türüne yeni bir soluk ve Romanya usulü bir kara film tadı taşıyor. Filmin kahramanı, buraya özgü ıslık dilini öğrenmek için Kanarya Adaları’ndaki La Gomera’ya giden Romanyalı üçkağıtçı polis Cristi; amacıysa çalınan 30 milyon avronun yerini öğrenmek için mafya babası Zsolt’u hapisten kaçırmak. Filmlerinde alışılmadık mizah duygusunu hiç esirgemeyen Corneliu Porumboiu’nun yönettiği, yapımcılığını Toni Erdmann’ın yönetmeni Maren Ade’nin üstlendiği film, Romanya’nın Oscar adayı ilan edildi.

Bıçaklar Çekildi

Bu haftanın dikkate değer bir diğer filmi Bıçaklar Çekildi (Knives Out). Film, dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 44. Toronto Film Festivali’nde yapmıştı. Rian Johnson’ın yazıp yönettiği film, geniş fakat birbirleriyle hiç de iyi geçinemeyen bir aileyi çekip çeviren, yazdığı çok satan polisiye kitaplarla varlık içinde bir hayat süren Harlan Thrombey’nin ölümü sonrası, her biri ayrı gizemler taşıyan aile üyelerini sorguya çeken iki dedektifin soruşturmasını anlatıyor.

Tanınmış polisiye yazarı Harlan Thrombey 85. doğum günü partisinden hemen sonra malikanesinde ölü bulunduğunda, meraklı ve neşeli bir dedektif olan Benoit Blanc cinayeti çözmesi için gizemli biri tarafından işe alınır. Harlan’ın ilişkileri kopuk ailesinden, sadık personeline, Blanc, Harlan’ın zamansız ölümünün ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için anlamsız kandırmacalar ve yalanlardan oluşan bir yılan hikâyesini çözmeye çalışacaktır.

Matthias ve Maxime

Bu hafta sizler için vizyon menümüze aldığımız üçüncü film Matthias ve Maxime (Matthias et Maxime – Matthias & Maxime). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 72. Cannes Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Filmekimi 2019’da seyirci ile buluşmuştu. Xavier Dolan imzalı film, çocukluk arkadaşı olan Matthias ve Maxime’in, aralarındakini sorgulamalarına sebep olan bir olay sonrası yaşadıklarını anlatıyor.

Filme adlarını veren Matthias ile Maxime, çocukluktan bu yana sıkı arkadaştır. Rol aldıkları bir kısa film için öpüşmeleri gerekince arkadaşlıkları sarsılır. Kısa sürede aralarına alışık olmadıkları bir şüphe girer ve hayatları değişir. Otuz yaşına basan Dolan’ın Maxime rolünü üstlendiği bu duygusal dramda ayrıca Mommy’deki anne rolüyle tanıdığımız Anne Dorval da rol alıyor. Yirmili yaşlarının sonuna yaklaşan Quebec’li bir arkadaş grubunu gözlemleyen film, erkekler arasındaki dostluk, yakınlık, cinsel belirsizlik konularına değinirken şu soruları da soruyor: “Ben kimim? Bir başkası gibi mi davranıyorum?”

Derin Sular

Bu haftalık sizler için önereceğimiz dördüncü ve son film ise Derin Sular (Underwater). Kristen Stewart’ın başrolünde yer aldığı film, büyük bir deprem sonrası okyanusu binlerce metre derinliğinde bulunan yeraltı laboratuvarında mahsur kalan ve hayatta kalmaya çalışırken yeni keşfettikleri tehditlerle mücadele etmek zorunda kalan bir grup su altı araştırmacısının hikâyesini anlatıyor.

Şiddetli bir deprem sonrası hasar gören yeraltı laboratuvarında çalışan bir grup su altı araştırmacısı, aylar boyunca su yüzeyinin kilometrelerce altında yaşar. Bu sürede denizin altında korkmaları gereken bambaşka bir şey ortaya çıkar ve olaylar gelişir.