11.08.2017

Vizyon Menüsü – 11 Ağustos

Manifesto

Kusursuz Performans

Kendi kuşağının en önemli oyuncularından Cate Blanchett’ın şapka çıkartılacak bir performansla on üç karaktere can verdiği Manifesto, haftanın en aykırı filmi. Aykırılığı sadece Blanchett’in meydan okuyan oyunculuğundan değil, metnin kendisinden de kaynaklanıyor. Tarihe damga vurmuş manifestolara kendi bakış açısını getiren ve yorumlarını sakınmadan, kimi zaman ironik kimi zaman da satirik şekilde dile getiren senaryonun perdedeki seyirliği kolay olmasa da bunu deneyimlemek kolay kolay ele geçmez.

Seçil TOPRAK

Eşsiz Bir Yapım

Bir sergi için yaratılan enstalasyonların bir araya getirilip, film yapılması denilince bu fikir, çok da mantıklı gelmeyebilir. Ama insanlık tarihindeki en önemli manifestoların, hem de Cate Blanchett gibi bir duayen tarafından dillendirildiğini söylersek? Evet hayat verdiği her rol ile adeta devleşen Blanchett, yine en iyi başardığı şeylerden birini yapıyor: Kılıktan kılığa girerek biz seyircileri mest ediyor. On üç farklı manifesto, on üç farklı Blanchett ile perdede canlanırken, performansın şahaneliğine mi yoksa muhteşem fikirlerle her sahnede sanatın ustaca hicvedilmesine mi, kameranın Blanchett kadar neredeyse varlığını hissettiren bir etkinlikte olmasına mı hayran kalacağını bilememek düşüyor seyirciye. Tek kelimeyle mükemmel olan bu eşsiz yapımı, tekrar tekrar izleme isteği ise kaçınılmaz.

Tuba BÜDÜŞ

Filmi manifestolar ve Blanchett’in performansları açısından iki şekilde ele almak mümkün. İçerik olarak her hikayeden başka bir dert, başka bir haykırış ve bambaşka bir manifesto mevcut diyebiliriz. Bazıları, özellikle sinema ve sanatla alakadar olanları harika ama bazı manifestolar ise en bilindik basit söylemler barındırıyor. Bu açıdan da biraz beklenti düşük tutulmalı. Blanchett’e gelince yine kusursuz yine harika ve etkileyici olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hem de bir iki degil on üç kez.

Onur Kırşavoğlu

Manifesto aslında tek bir doğrunun olmadığını, doğrunun kişiden kişiye veya durumdan duruma değişebileceğinin altını çiziyor. “Sanatta kesin doğru var mıdır? Sanat hakikat mi gerektirir yoksa samimiyet mi? Sanatta her şey orijimal midir?” gibi soruların ilk olarak seyirciye yöneltildiği daha sonra ise karakterlerin farklı bakış açılarıyla yaptıkları monolog şeklinde cevapladıkları bir filmdir Manifesto. Sanatta kesin yargılama yapılmasının doğru olmadığını, bu yargılamayı yapanların bir gün yargılanacağını söylüyor bizlere evsiz adam rolündeki Cate Blanchett.

Mert Yıldırım

Manifesto’nun detaylı eleştirisi için tıklayın.

1234