14.08.2020

Vizyon Menüsü: 14 Ağustos

Bu hafta vizyona giren filmlerden sizler için derlediğimiz üç yabancı yapım önermek istiyoruz.

Boyalı Kuş (The Painted Bird)

Bu haftaki vizyon menümüzün en dikkat çeken filmi Boyalı Kuş (The Painted Bird). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 76. Venedik Film Festivali’nde yapan ve burada UNICEF Ödülü’nün sahibi olan film, ülkemizde ise ilk olarak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen Filmekimi 2019’da seyirciyle buluşmuştu.

Jerzy Kosinski’nin tartışmalar yaratan tanınmış ve oldukça sert romanından sinemaya uyarlanan film, II. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru, ilkel Doğu Avrupa’da bir yerde insanlığın her anlamda girdiği bataklığı kimsesiz kalmış bir çocuğun gözünden yansıtıyor. Kimsesiz kalan çocuk köyden köye çiftlikten çiftliğe geçiyor; cahil, hoşgörüsüz, acımasız sivil ve askerlerle karşılaşacağı sonu belirsiz bir yolculuk sürdürüyor. 35mm sinemaskop çekilen siyah-beyaz film, klişeler kadar melodramdan ve duygusal yönlendirmelerden de kaçınarak savaşın dehşetini insan ve doğa manzaralarıyla kahramanı çocuğun gözlerinden tarafsız kalarak aktarıyor. Filmi insan ruhunun karanlık derinliklerine doğru bir yolculuk olarak yansıtan Yönetmen Marhoul, filmin özünde şiir bulunduğunu, etrafı dehşetle sarılı olmasına rağmen çocuğun özününü güzel kaldığını söylüyor. Roman uyarlamalarını beyazperdede izlemek isteyen sinemaseverlere önerilir.

Mürit (The Lodge)

Bu hafta sizler için önereceğimiz ikinci film ise sinemaların kapanmasından hemen önce vizyona girmiş ve sinemaların açılmasıyla birlikte ikinci kez vizyon diyecek olan Mürit (The Lodge). Dünya prömiyerini geçtiğimiz sene gerçekleştirilen 15. Sundance Film Festivali’nde yapan film, ülkemizde ise ilk olarak Filmekimi 2019’da seyirci ile buluşmuştu.

Ich Seh, Ich Seh (Goodnight Mommy – Ölümcül Oyun) ile yakın dönem korku sinemasının ilgi çeken yapımlarından birine imza atan sinemacılar Severin Fiala ve Veronika Franz’ın yönettiği film, evlenmek üzere olduğu Richard ve onun iki çocuğuyla birlikte sükunet vadeden tenha bir kasabada kış tatiline çıkan Grace’in, yakında üvey anneleri olacağı Mia ve Aidan ile samimi bir ilişki kurmaya çalıştığı sırada kaldıkları evde gerçekleşen ürkütücü olayları konu ediniyor. Genç bir kadın nişanlısının iki çocuğuyla uzakta bir kasabaya kar tatiline gider. Bu üçlünün arasındaki buzlar çözüldükçe, garip ve korkutucu olaylar meydana gelir. Psikolojik gerilimin yavaşça yükselerek tavan yaptığı, beklenmedik sürprizler ve huzursuz edici atmosferiyle aile sırları, belirsizlikler, kindar çocukların yer aldığı, doğaüstüne de göz kırpan, nefes kesici bir gerilim. Türün meraklılarına duyurulur.

Aslan Krallığı (The Lost Lion Kingdom)

Bu haftanın vizyon menüsünde yer alan üçüncü ve son film ise Aslan Krallığı (The Lost Lion Kingdom). Animasyon türündeki film, tehlikeye giren aslan krallığını kurtarmak için bir serüvene çıkan Samar ve Tusha’nın hikâyesini anlatıyor.